Szukaj

Fantastyczny spot na 1 marca - święto Żołnierzy Wyklętych [WIDEO]

01-03-2017 10:29
Spot o Żołnierzach Wyklętych, 1 marca 2017 r. Fot. Głos Bohatera / Facebook
Podziel się

Kiedy zobaczy się nagranie o majorze Zbigniewie Matysiaku, trudno nie uronić jednej łzy. Bohaterem spotu jest jeden z ostatnich żyjących żołnierzy legendarnego Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Major Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj”, „Dym” bo o nim tu mowa, we wzruszających słowach wspomina historię swojego życia, która od najmłodszych lat była naznaczona służbą dla ojczyzny. Bohater urodził się na terenie dzisiejszego województwa lubelskiego, 26 marca 1926 r. W 1943 roku był uczestnikiem młodzieżowej grupy konspiracyjnej. W 1944 r walczył w Armii Krajowej. W roku następnym trafił do oddziału Hieronima Dekutowskiego. Szlak bojowy dla majora, tak jak dla innych żołnierzy polskich, nazwanych potem wyklętymi nie zakończył się dobrze wraz z zakończeniem drugiej wojny światowej.

Koniecznie przeczytaj: Paweł Kukiz: „Wśród Żołnierzy Wyklętych byli bandyci”

Czytaj też: JKM o Żołnierzach Niezłomnych: „W ścisłym sensie tego słowa, są to postacie tragiczne”[WIDEO]

Podziemna walka z bolszewickim okupantem skutkowała tym, że majora Matysiaka skazano na więzienie. Represje i szykany komunistów nie złamały charakteru i osobowości. Dziś przesłanie o tym, jak należy się zachować w chwili próby za pomocą internetu kieruje do młodego pokolenia Polaków.

Warto przeczytać: „WYKLĘTY” - ważny film o Żołnierzach Niezłomnych niedługo w kinach. Zobacz oficjalny zwiastun [WIDEO]

Podziel się