Szukaj

Społecznicy rozpoczęli akcję informacyjną o ludobójstwie OUN-UPA

13-07-2017 18:17
Stop gloryfikacji UPA w Polsce Fot. Ukrainiec NIE jest moim bratem / facebook
Podziel się

Działacze komitetu z Przemyśla przemierzają Podkarpacie, ciągnąc na lawetach banery z hasłami informującymi o ludobójstwie, dokonywanym na Polakach przez OUN-UPA. To nawiązanie do podobnej kampanii, skierowanej przeciwko kłamliwym określeniom „polskie obozy zagłady”.

Akcja pod hasłem „Stop Gloryfikacji UPA w Polsce” realizowana jest przez działaczy Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce. Podjęta przez młodych patriotów z Przemyśla inicjatywa ma charakter informacyjny. Jej pomysłodawcy chcą w ten sposób przypominać o ludobójstwie, dokonywanym w latach 40. XX wieku na Polakach na Wołyniu i we wschodniej Małopolsce.

Na drogach Podkarpacia pojawiły się samochody, które na ciągną banery z napisami: „Wołyń 1943”, „Ludobójstwo na Polakach dokonane przez OUN-UPA” oraz „Stop Gloryfikacji UPA w Polsce”.

Koniecznie przeczytaj: Warto było! Akcja kibiców Legii to wielki sukces. Wystarczy spojrzeć na… wyniki wyszukiwarki Google [FOTO]

Czytaj też: Niespodziewana akcja w czasie relacji na żywo. Policjanci i strażacy ratują dziecko [WIDEO]

Tymi tablicami chcemy przypomnieć, że w naszym regionie, obok nas, nadal są nielegalne pomniki ku czci UPA – powiedział cytowany przez portal kresy.pl Marek Kulpa, przewodniczący Komitetu i jednocześnie szef podkarpackich struktur Ruchu Narodowego.

Samochody wyruszyły w trasę w niedzielę, podczas organizowanego w Przemyślu Marszu Ciszy z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Teraz można je zobaczyć na terenie całego Podkarpacia.

Akcja zainspirowana jest podobną inicjatywą, skierowaną przeciwko używaniu nieprawdziwych określeń „polskie obozy zagłady”. Samochody z tablicami „German Death Camps” przemierzały Europę Zachodnią, w tym Niemcy.

 

Warto przeczytać: Krótka pamięć Rosjan. Prawie połowa popiera zbrodnie stalinowskie

Podziel się