Szukaj

Skandaliczny podręcznik do historii na Białorusi. Podważa historyczne fakty dotyczące mordu na Polakach

14-11-2016 09:39
Katyń
Podziel się

NKWD nie mordowało Polaków w Katyniu? Tak twierdzi autor białoruskiego podręcznika do historii. Co więcej, historyk przytacza też powtarzaną przez Sowietów wersję, że za zbrodnią stoją Niemcy.

Jak podaje Biełsat, 77-letni prof. Jauhen Nowik w swoim podręczniku „Historia Białorusi dla 11 klasy” napisał, że nie ma dowodów w postaci dokumentów na to, że w Katyniu to NKDW mordowało Polaków. Kuriozalną wersję podręcznika do historii dla 16-latków odkrył Zmicier Drozd - historyk, który specjalizuje się w historii XIX i XX wieku.

Wspomniana kontrowersyjna teza białoruskiego historyka pojawia się na 151 str. podręcznika:

Koniecznie przeczytaj: Film o „bandytach” z AK niedługo w białoruskich kinach

Czytaj też: Wałęsa królem memów! Kogo jeszcze inspirował? [GALERIA]

Prowadzono wiele badań, jednak również obecnie z powodu braku materiałów dokumentalnych oraz żywych świadków nie ustalono jaki kraj odpowiada na rozstrzelanie polskich oficerów.

Nowik przytacza po chwili wersję, którą przez wiele lat forsowali Sowieci. Według niej do polskich oficerów strzelali Niemcy:

W niektórych badaniach historycznych stwierdzono, że „zbrodnia ta była dokonana przez organy NKWD na podstawie decyzji biura politycznego KC WKP(b)”. Jednak na dzień obecny przywoływana wersja nie ma potwierdzenia w dokumentach. Druga wersja – jeńców – polskich oficerów rozstrzelały karne oddziały faszystów w czasie okupacji ziemi smoleńskiej przez Niemcy w 1941 r.

Drozd tłumaczy, dlaczego wersja białoruskiego historyka jest po prostu kłamstwem.

Wiadomo, że jeszcze w czasie procesu norymberskiego sowieci próbowali zepchnąć winę za Katyń na Niemców, jednak ich dokumenty nie zostały zaakceptowane i nic nie udało się zrobić. I dlatego w wyroku wydanym na niemieckich wojskowych nie było tego tematu. Od czasów Gorbaczowa, przy Jelcynie, Putinie i Miedwiediewie, nikt ze strony rosyjskich władz nie negował sowieckiej odpowiedzialności za tę zbrodnię - mówi dla Biełsatu.

Jak podkreśla Drozd, Rosja przekazała Polsce 700 tomów akt kryminalnych, więc sprawa Katynia jest bardzo dobrze udokumentowana.

Warto przeczytać: Wałęsa uważa, że Trump został prezydentem, bo się na nim wzorował. Chce się z nim spotkać i „poważnie porozmawiać”

Podziel się