Szukaj

Radosław Sikorski o rzezi wołyńskiej: „Żołnierze Wyklęci też popełniali zbrodnie na ludności cywilnej”

11-07-2018 16:23
Radosław Sikorski, PO Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

11 lipca przypada kolejna rocznica rzezi wołyńskiej. W związku z tym wielu historyków, dziennikarzy i polityków na swój sposób wraca pamięcią do tamtych wydarzeń. Niestety nie wszyscy potrafią uszanować powagę tamtej tragedii. Tak było w przypadku byłego ministra Radosława Sikorskiego, który postanowił wykorzystać okazję, by uderzyć nie tylko w obecny rząd, ale przede wszystkim w pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Podczas programu „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 polityk stwierdził, że nie powinniśmy krytykować i oburzać się na oddziały UPA, skoro Żołnierze Wyklęci również dopuszczali się zbrodni na ludności cywilnej,a członkowie Brygady Świętokrzyskiej współpracowali z Niemcami:

Z jednej strony budujemy własną tożsamość, partia rządząca próbuje ją budować, na żołnierzach wyklętych, którzy przecież też popełniali zbrodnie, na ludności cywilnej, na Białorusinach, na Litwinach. Brygada Świętokrzyska przecież kolaborowała z Niemcami. A Ukraińcom mówimy: wasz ekwiwalent żołnierzy wyklętych i Brygady Świętokrzyskiej jest be.

Koniecznie przeczytaj: Niesamowity widok. Tłumy śpiewające powstańcze piosenki i amerykańscy żołnierze oddający hołd polskim bohaterom [foto+wideo]

Czytaj też: Dramatyczne wspomnienia z rzezi wołyńskiej. „Zabijano siekierami i młotkami, strzelano do tych, którzy uciekali”

Na jego słowa niezwykle stanowczo zareagowali internauci:

Warto przeczytać: Amerykańscy żołnierze upamiętnili powstańców warszawskich. Oddali hołd bohaterom przy Pomniku Małego Powstańca [foto]

Podziel się