Szukaj

Egipt: Sensacyjne znalezisko archeologiczne. Badacze odkryli drugiego Sfinksa [wideo]

10-08-2018 19:35
Odkryto drugiego sfinksa Fot. Isewell / wikimedia.org / CC BY 1.0
Podziel się

Jak poinformował Daily Express, podczas prac remontowych prowadzonych na jedej z egipskich dróg przypadkowo odkryto drugiego Sfinksa. Ze wstępnych ustaleń archeologów wynika, iż statua ta pochodzi z czasów starożytnego Egiptu.

Drugi Sfinks” został znaleziony w odległości nieco ponad sześć mil od słynnej Doliny Królów, czyli miejsca pochówku starożytnych faraonów.

Eksperci badający znaleziony pomnik określili go mianem „lwiego ciała z ludzką głową”. Wstępnie ustalono, że powstał prawdopodobnie za panowania faraona Chefrena, syna faraona Cheopsa. 

Minister ds. Archelogii Khaled al-Anani powiedział, że nie ma przeszkód, żeby to miejsce było dostępne dla publiczności. Jak jednak podkreślił lokalny portal Youm, nowo odkryty posąg przez pewien czas będzie pozostawał w ziemi ze względu na środowisko, w którym się znajduje.

Koniecznie przeczytaj: Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Dzięki nim stworzono lek na raka!

Czytaj też: Egipt: bohaterska postawa policjanta. Uratował małe dziecko dziecko, które wypadło z trzeciego piętra budynku [wideo]

Dyrektor Generalny Starożytności, Mohamed Abel Aziz stwierdził, że dopiero oczyszczeniu Sfinksa i wyciągnięciu go z ziemi będzie można szczegółowo określić jego rzeczywiste kształty i wielkość.

Warto przeczytać: Iracki żołnierz zabił już 130 diżihadystów. 50 z nich obciął głowy [WIDEO+18]

Podziel się