Szukaj

Sejm przegłosował zakaz propagowania komunizmu. Nie wszyscy posłowie byli jednomyślni

23-06-2017 22:17
Ojcowie komunizmu Fot. Jgaray / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

W czwartek Sejm przyjął nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Jak się okazuje, nie wszyscy posłowie byli w tej kwestii jednomyślni. 7 zagłosowało przeciw, 15 wstrzymało się od głosu.

Za przyjęciem projektu ustawy o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej opowiedziało się 408 posłów. W całości nowelę poparli członkowie klubów Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Kukiz’15.

Od głosu wstrzymało się 12 posłów Nowoczesnej (Michał Jaros, Paweł Kobyliński, Jarosław Lubczyk, Katarzyna Lubnauer, Piotr Misiło, Mirosław Pampuch, Monika Rosa, Marek Ruciński, Marek Sowa, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski, Witold Zembaczyński), a także Stanisław Huskowski Stanisław, Stefan Niesiołowski i Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów.

Koniecznie przeczytaj: Podobizna Karola Marksa na kongresie partii Razem

Czytaj też: Islamiści w Australii domagają się od władz wsparcia propagowania radykalizmu

Przeciw głosowali Marek Sawicki (PSL) i Janusz Sanocki (obecnie niezrzeszony, wcześniej Kukiz’15) oraz pięciu posłów Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, Jerzy Meysztowicz, Krzysztof Mieszkowski, Joanna Schmidt i Adam Szłapka. Co ciekawe ostatni z wymienionych polityków już po głosowaniu zapewniał, że… pomylił się i tak naprawdę chciał wstrzymać się od głosu.

Przegłosowany przez Sejm projekt przewiduje między innymi, że nazwy powiązane z komunizmem znikną z obiektów takich jak szkoły, szpitale, budynki użyteczności publicznej oraz z popiersi czy tablic pamiątkowych.

Warto przeczytać: Norwegia chce zakazać noszenia burek w szkołach

Podziel się