Szukaj

Sawczenko: dobrze, że powstał film „Wołyń”

08-10-2016 12:26
Nadija Sawczenko w ukraińskim parlamencie, maj 2016 Fot. ВАДИМ ЧУПРИНА / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0 PL
Podziel się

Nadia Sawczenko w rozmowie z PAP powiedziała, że Wołyń jest częścią polsko-ukraińskiej historii i dobrze, że powstał film na ten temat. Posłanka partii Batkiwszczyna podkreśliła, że o wspólnej historii trzeba rozmawiać, przy czym ważne jest, aby politycy nie wykorzystali jej do swoich celów.

Historia Ukrainy z Polską nie jest prosta i nie dotyczy wyłącznie Wołynia. Można znaleźć dużo momentów z historii, w których były nieporozumienia. Uważam jednak, że jest to historia i dobrze, że pojawia się na przykład film. Niech usiądą i porozmawiają o tym historycy – stwierdziła Sawczenko.

Według ukraińskiej deputowanej nie można udawać, że takie wydarzenia jak Wołyń nie miały miejsca w przeszłości:

Koniecznie przeczytaj: Ukraińcy nakręcą swój film o rzezi wołyńskiej. „Zakładnicy. Wołyń. Tragedia obu narodów”

Czytaj też: Pierwsze recenzje „Wołynia” bardzo pozytywne! „To wielki film”, „Film głęboko prawdziwy”

O bolesnych sprawach trzeba rozmawiać i trzeba to załatwić.

Jednocześnie Nadia Sawczenko podkreśliła, że historia nie powinna prowadzić w przyszłości do pogorszenia stosunków obu państw - należy z niej wyciągać wnioski, inaczej tragiczne wydarzenia mogą znowu się powtórzyć.

Dodała też, że ważne jest, aby politycy obu stron nie wykorzystywali przeszłości do realizacji swoich celów. Według Sawczenko będzie to wtedy szkodą dla naszych narodów i „radością dla naszego wroga, Rosji”.

Ukraińska poseł stwierdziła, też, że stosunki między Polską a Ukrainą w ostatnim czasie są „niezłe, a nawet bardzo dobre”. Dodała, że Polska udzieliła Ukrainie dużego wsparcia zarówno na Majdanie, jak i w czasie ostatniej wojny. Wyraziła też nadzieję, że oba narody pozostaną w dobrym relacjach, niezależnie od tego, kto będzie u władzy po obu stronach.

Niezależnie od tego, jacy populiści i jacy ludzie nie dochodziliby do władzy, ludzie pozostają ludźmi – powiedziała Sawczenko.

Nadia Sawczenko, 35-letnia porucznik w ukraińskim wojsku, obecnie jest posłanką do Rady Najwyższej Ukrainy, wybraną z ramienia partii Batkiwszczyna – ugrupowania politycznego założonego przez byłą premier Julię Tymoszenko. W marcu br. została skazana przez rosyjski sąd na 22 lat więzienia. Oskarżono ją o przyczynienie się podczas walk w Donbasie do śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy. 25 maja Sawczenko została zwolniona, po tym jak rząd Ukrainy wymienił ją na dwóch rosyjskich żołnierzy wywiadu.

Warto przeczytać: Film o komunistycznej zbrodniarce z UB niedługo w polskich kinach. Czy „Zaćma” okaże się drugą „Idą”?

Podziel się