Szukaj

Holenderski sąd po latach uznał państwo współwinnym za masakrę w Srebrenicy

29-06-2017 14:23
Srebrenica, ofiary ludobójstwa 1995, Discovery Historia Fot. Damian hamburger / youtube / screen YouTube
Podziel się

Holenderski Sąd Apelacyjny uznał winę wojsk tego kraju za masakrę ludności bośniackiej przed ponad dwudziestu laty. Rodziny ofiar otrzymają odszkodowanie.

Chodzi o sytuację z 1995 roku. Podczas wojny bałkańskiej po rozpadzie Jugosławii na tereny walk wysłano siły pokojowe ONZ (UNPROFOR), tworząc strefy bezpieczeństwa.

Za strefę w Srebrenicy odpowiadali żołnierze holenderscy. Jednak w lipcu 1995 roku Holendrzy bez jednego wystrzału ustąpili oddziałowi serbskiemu. W rezultacie doszło do masakry bośniackiej ludności, w której zginęło około 8 tysięcy osób. To największy masowy mord od czasów drugiej wojny światowej.

Koniecznie przeczytaj: Palestyńskie szkoły za pieniądze ONZ przygotowują dzieci do dżihadu [WIDEO]

Czytaj też: „190:0” w TVP po wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ

Między innymi po tym wydarzeniu przy ONZ utworzono Międzynarodowy Trybunał Karny dla Byłej Jugosławii. Jednak dopiero po dwóch dekadach od tragedii, holenderski Sąd Apelacyjny uznał działania wojsk holenderskich doprowadziły do ponoszenia częściowej odpowiedzialności za masakrę w Srebrenicy.

Według sędziów, gdyby Holendrzy nie ustąpili Serbom i pozwolili Bośniakom pozostać w swoich koszarach, ci mieliby o 30 procent większe szanse na przeżycie.

Uznanie winy państwa holenderskiego oznacza również konieczność wypłaty odszkodowania dal stowarzyszenia „Matki Srebrenicy”.

Warto przeczytać: Rekordowo szybka zmiana narracji posła PO ws. wyboru Polski na niestałego członka RB ONZ [FOTO]

Podziel się