Szukaj

Ryszard Kukliński awansowany przez prezydenta

25-10-2016 11:31
Ryszard Kukliński
Podziel się

Prezydent RP Andrzej Duda awansował pośmiertnie płk. Ryszarda Kuklińskiego do stopnia generała brygady. Mianowanie nastąpiło na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta poinformował na Twitterze, że Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej, mianował pośmiertnie płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.

O pośmiertny awans dla płk. Ryszarda Kuklińskiego wnioskował pór roku temu szef MON Antonii Macierewicz.

To się należy pamięci pułkownika, to należy się też polskiej armii, która musi mieć wzory jasne i odróżniać co jest dobre, a co jest złe. Żołnierze muszą wiedzieć, kiedy mają do czynienia ze zdradą, a kiedy z bohaterstwem – mówił wówczas minister obrony narodowe.

Koniecznie przeczytaj: Ryszard Petru do Macieja Knapika z TVN: „Dziękuję za pytanie. Tak jak się umówiliśmy” [WIDEO]

Czytaj też: Ryszard Petru krytykuje reformę edukacji i zalicza kolejną wpadkę!

Wcześniej o uhonorowanie płk. Ryszarda Kuklińskiego od lat występowały różne środowiska, w tym m.im. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Ryszard Kukliński był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W 1971 r. nawiązał współpracę z CIA (Centralną Agencją Wywiadowczą). Działając pod pseudonimem „Jack Strong”, przekazał m.in. Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego i powiadomił z wyprzedzeniem o zamiarze wprowadzenia stanu wojennego. W 1981 r. zdołał przedostać się do Stanów Zjednoczonych. Komunistyczny rząd w Polsce wydał na niego w 1984 r. wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono.

„Jack Strong” zmarł w 11.02.2014 r. na Florydzie. Prochy Kuklińskiego, po sprowadzeniu do Polski, zostały złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Warto przeczytać: Jaruzelski zostanie zdegradowany do stopnia szeregowego?

Podziel się