Szukaj

Ukraina jest przeciwna nowelizacji ustawy o IPN. Tymczasem sam ukraiński ambasador przyznaje, że jego kraj nawet nie wie, o co chodzi w tej ustawie [wideo]

17-02-2018 14:59
Andrij Deszczyca w RMF FM Fot. Rozmowa RMF FM / Twitter / screen Twitter
Podziel się

W studiu RMF FM gościem Marcina Zaborskiego był ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Rozmowa dotyczyła relacji polsko-ukraińskich, ale również nowelizacji ustawy o IPN oraz kontrowersji z nią związanych. Podczas wywiadu poruszono kilka spornych kwestii.

Na początku ambasador Andrij Deszczyca zwrócił uwagę na to, że nowelizacja ustawy o INP może negatywnie wpłynąć na relacje polsko-ukraińskie. Obawiamy się, że ktoś może interpretować nowelizację ustawy o IPN w różny sposób. Może wykorzystywać tzw. banderyzm w stosunku do ludzi, którzy nie są zwolennikami – mówił polityk.

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Prezydent Ukrainy ostro krytykuje nowelizację ustawy o IPN. Tymczasem we Lwowie zezwolono na wieszanie... banderowskich flag [FOTO]

Deszczyca przyznał jednak również, że jego kraj nie wie, czego dokładnie spodziewać się po tej nowelizacji. Pozostaje więc postawić sobie pytanie, czy nie lepiej byłoby, gdyby najpierw ukraińscy politycy dokładnie sprawdzili, o co chodzi w zmianach proponowanych przez stronę polską, a dopiero potem krytykowali nowelizację.

Ambasador przyznał, że strona ukraińska po spotkaniu wicepremierów jest bliższa wyrażenia zgody na ekshumacje szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Deszczyca zwrócił również uwagę na to, że nie wie, co Polacy rozumieją przez określenie „ukraińscy nacjonaliści”.

Pojawiło się również kontrowersyjne stwierdzenie ambasadora: Co jest krokiem do przodu po dzisiejszym spotkaniu wicepremierów? To, że w ogóle doszło do spotkania biorąc pod uwagę atmosferę, która panuje – stwierdził.

Następnie Deszczyca uznał, że w Polsce może przebywać już około miliona jego rodaków. Przekonywał również redaktora Zaborskiego, że Ukraińcy mogą być wybawieniem dla polskiej gospodarki. Może pan policzyć, ile płacą do ZUS – powiedział.

Cały wywiad na nagraniu poniżej:

Warto przeczytać: Histeria na Ukrainie po podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN: „W tej sytuacji nie wykluczamy roszczeń terytorialnych Polski względem Ukrainy”

Podziel się