Szukaj

Rosja chce wybielić swoją historię. Będą niszczyć dane personalne więźniów gułagów

14-06-2018 10:55
Mapa Gułagu
Podziel się

Muzealnicy zatrudnieni w rosyjskim Państwowym Muzeum Gułagów znaleźli ciekawy dokument z 2014 roku. Nakazuje on zniszczenie wszystkich danych osobowych więźniów sowieckich łagrów.

Dokument został wystawiony przez ministra. Nakazuje on zniszczenie wszystkich danych personalnych osób uwięzionych w sowieckich obozach pracy przymusowej. Historycy sądzą, że bez tych danych nie będzie możliwe badanie zbrodni komunistycznych.

Dokładnie dokument nakazuje zniszczenie akt byłych więźniów, którzy ukończyli już 80 rok życia. Pozornie wygląda to więc na normalną procedurę archiwistyczną. W praktyce jednak dotyczy to wszystkich więźniów gułagu, bo kto w 1956 roku miał lat choćby lat 18, teraz jest już po osiemdziesiątce. Prawdopodobnie polecenie zostało wykonane tylko w rejonie magadańskim. Jednak i to jest już dużym ciosem dla badań historycznych, bo w rejonie tym działało wiele łagrów.

Koniecznie przeczytaj: Muzeum II Wojny Światowej zostanie połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obecny dyrektor MIIWŚ protestuje

Czytaj też: Rosja zbroi talibów za plecami Amerykanów?

Ogólnie przez system gułagu przewinęło się około 17 milionów więźniów. Jednorazowo osadzonych bywało nawet 2 miliony. Przeciwko niszczeniu ich danych zaprotestowali politycy i historycy zarówno w kraju, jak i za granicą.  

Warto przeczytać: Dr Ewa Kurek bezlitośnie obnażyła niewygodną prawdę o Muzeum Żydów Polskich. Jest słowa są niezwykle przygnębiające [wideo]

Podziel się