Szukaj

Przełomowy wyrok sądu wydany w Niemczech. ZDF musi przeprosić za nazwanie niemieckich obozów zagłady „polskimi”

05-11-2017 17:05
Niemieckie Obozy Śmierci
Podziel się

Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji zobowiązał niemiecką stację ZDF do przeproszenia za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”. Wyrok można uznać za przełomowy, gdyż po raz pierwszy takie orzeczenie zostało wydane na terenie Niemiec.

ZDF pozwał Karol Tendera, były więzień Auschwitz, który poczuł się osobiście urażony użytym w 2013 r. przez niemiecką telewizję określeniem „polskie obozy zagłady”. Przypomnijmy, że wcześniej Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał ZDF przeprosić Tenderę, wykazując, że fałszywe stwierdzenie doprowadziło do tego, że były więzień obozu Auschwitz został ukazany nie jako ofiara, lecz sprawca. Przeprosiny miały być widoczne na stronie głównej portalu internetowego stacji ZDF przez 30 dni, jednak Niemcy obeszli wyrok, zamieszczając przeprosiny w taki sposób, że praktycznie były one niezauważalne dla przeciętnego czytelnika.

Koniecznie przeczytaj: Przełom w sprawie reparacji? Po wyroku włoskiego sądu Niemcy muszą zapłacić odszkodowanie za zbrodnie wojenne

Czytaj też: Chorwacki generał skazany za zbrodnie wojenne popełnił samobójstwo. Wypił truciznę po usłyszeniu wyroku [WIDEO]

Teraz nakazem niemieckiego Sądu Krajowego w Koblencji ZDF zostało zobowiązane do wykonania wyroku SA w Krakowie. Decyzja jest przełomowa, gdyż do tej pory żaden z niemieckich sądów nie kazał przepraszać tamtejszym mediom za nazwanie obozów zagłady „polskimi”.

Decyzja sądu otwiera drogę dla innych spraw tego rodzaju, co pozwoli na wykonanie innych podobnych wyroków, dotyczących kłamstwa na temat „polskich obozów zagłady” używanego przez niemieckie media – powiedział w rozmowie z tvp.info mec. Lech Obara z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Lech Obara i Współpracownicy, który który reprezentował Karola Tenderę.

To porażka ZDF. Dziwne jest, że do tej pory na stronie tej stacji nie ma żadnej reakcji. Wyrok nadal nie został wykonany – skomentował w TVP Info Cezary Gmyz, korespondent Telewizji Polskiej w Berlinie.

Warto przeczytać: Kuriozalny wyrok sądu w Marsylii. „Szopki bożonarodzeniowe w miejscach publicznych nie są częścią miejscowej tradycji”

Podziel się