Szukaj

Oświadczenie IPN dotyczące rotmistrza Pileckiego i generała „Nila”. W końcu udało się odnaleźć wielkich polskich bohaterów?

07-11-2017 19:39
Witold Pilecki, August Emil Fieldorf, Nil
Podziel się

Wypowiedź wiceprezesa IPN Krzysztofa Szwagrzyka rzuca nowe światło na sprawę wieloletnich poszukiwań rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Emila Fieldorfa „Nila” i pułkownika Łukasza Cieplińskiego.

Wiemy, że w ciągu tych ostatnich kilku miesięcy działań na Łączce, w tym ostatnim etapie skończonym w lipcu tego roku, że odnaleźliśmy – wierzymy w to – szczątki tych wszystkich, o których także pani pyta: i generała Nila i rotmistrza Pileckiego i pułkownika Cieplińskiego – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk w rozmowie na antenie PR24.

Czekamy tylko na identyfikację – powiedział wiceprezes IPN. Jej wyniki najprawdopodobniej pojawią się na początku przyszłego roku. W ostatnim etapie badań znaleziono ok. 100 ofiar. Wierzymy, że wydobyliśmy już wszystkich. Tam, w ziemi, nie pozostał żaden fragment szczątków ludzkich – tak skomentował poszukiwania na warszawskiej Łączce prof. Szwagrzyk.

Koniecznie przeczytaj: „Wielu propagandystów zabraniało mi już wstępu do telewizji”. Witold Gadowski ostro o zakazie występowania w TVP

Czytaj też: Skandal! Polski historyk z IPN zatrzymany w Rosji przez FSB. Musiał natychmiast opuścić kraj. „Wyjazd w ciągu 24 godzin albo deportacja”

Prace w kwaterze „Ł” cmentarza na Powązkach trwały od 2012 r. Wśród znalezionych były ciała słynnych Żołnierzy Wyklętych – mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory” czy mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W związku z wydobyciem wszystkich szczątków działania pracowników IPN i wolontariuszy zakończyły się w lipcu 2017 r.

Warto przeczytać: Zdecydowana reakcja Polski na skandaliczne zachowanie Ukraińców. Waszczykowski zapowiada radykalne kroki

Podziel się