Szukaj

Projekt wprowadzający ustawowy zakaz propagowania banderyzmu został skierowany przez Sejm do prac w komisji

07-10-2016 16:31
Ofiary ludobójstwa dokonanego przez UPA we wsi Lipniki
Podziel się

6 października odbyło się Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o IPN i Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, który przewiduje karę za propagowanie banderyzmu i podważanie ludobójstwa na Wołyniu. Inicjatorami projektu są Kukiz’15 i Endecja.

W czasie pierwszego czytania w Sejmie żaden z posłów nie zgłosił zastrzeżeń do projektu. Przedstawiciele Nowoczesnej i Kukiz’15 zaproponowali jedynie, aby w treści nowelizacji wspomnieć także o zbrodniach popełnionych przez litewskich nacjonalistów. Po debacie w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o IPN i Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu został skierowany do prac w komisji.

Trzeba raz na zawsze z tym skończyć. Nie ma jakichkolwiek okoliczności, które dziś usprawiedliwiałyby podanie ręki, tym którzy czczą diabła. Tym bardziej, że wielu z nich czci go nieświadomie. To jest przerażające, do tego doprowadziły działania ukraińskie - powiedział Paweł Kukiz.

Koniecznie przeczytaj: Ukraiński IPN chce, aby Polska odbudowała zniszczone pomniki UPA

Czytaj też: Ukrainiec z nazistowską flagą na plecach. Zdjęcia zostało zrobione przez niemieckiego dziennikarza dokładnie w 74 rocznicę powstania UPA

Projekt wprowadzający kary za propagandę banderyzmu i podważanie ludobójstwa na Wołyniu będzie rozpatrywany łącznie z projektem Prawa i Sprawiedliwości, penalizującym używanie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

Propozycja zmian w ustawie o IPN przewiduje karę grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat za publiczne negowanie zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów lub członków ukraińskich formacji, które za czasów II wojny światowej kolaborowały z Niemcami. Przestępstwo ma być ścigane z urzędu. Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15), który w lipcu złożył w Sejmie projekt nowelizacji, podkreślił, że celem proponowanych zmian jest wprowadzenie pojęcia „kłamstwa wołyńskiego”, obok istniejącego już określenia „kłamstwo oświęcimskie”.

Warto przeczytać: „Cichociemni” zniszczyli pomnik UPA w Werchracie na Podkarpaciu

Podziel się