Szukaj

Profanacja polskiego krzyża w Ejszyszkach na Litwie

09-10-2016 18:14
Pomnik w Ejszyszkach oblany farbą, 2015 r. Fot. Kresy.pl / Kresy.pl / screen
Podziel się

Do kolejnego antypolskiego aktu wandalizmu doszło dzisiaj rano na Litwie. Jak podają Kresy.pl, w miejscowości Ejszyszki białą farbą oblano pomnik w kształcie krzyża, który ufundowany został przez Polaków dla upamiętnia ofiar II wojny światowej i mieszkańców deportowanych w latach 1939-1959.

Pomnik postawiono w 2011 r. ku „Pamięci mieszkańców Ejszyszek i okolic, którzy zginęli zostali wywiezieni lub zmuszeni do opuszczenia rodzinnych stron w latach 1939-1959”. Napisy zostały umieszczone w języku polskim i litewskim. Na krzyżu dodano również słowa autorstwa kardynała Stefana Wyszyńskiego „Gdy zanika ludzka pamięć, zaczynają mówić kamienie”. One również zostały oblane farbą. Sprawą zajęła się już policja.

Koniecznie przeczytaj: Wybory na Litwie: dobry wynik Polaków!

Czytaj też: Krzyż pokoju wrócił do Parlamentu Europejskiego

Ejszyszki, które zlokalizowane są na południe od Wilna, w rejonie solecznickim, uznawane są za najbardziej polskie miasto poza granicami RP. Polacy stanowią tutaj ponad 83% mieszkańców (w 1990 r. było ich aż 90%).

To nie pierwszy taki incydent w Ejszyszkach. Ten sam pomnik w kształcie krzyża został oblany farbą rok temu. Niestety na Litwie często dochodzi do niszczenia obiektów stanowiących polskie dziedzictwo kulturowe lub pomników mających na celu upamiętnienie Polaków. Między innymi wandale już dwukrotnie uszkodzili pomnik bohaterki Powstania Listopadowego, Emilii Plater, który stoi w Kopciowie. Rok temu z kolei wywrócono znicze i zniszczono wieńce, które umieszczono na mogiłach polskich żołnierzy poległych w walce z bolszewikami w 1939 r.

Warto przeczytać: Prezydent Poznania zgadza się na koncert Behemotha i ironicznie odpowiada oburzonemu wojewodzie

Podziel się