Szukaj

Historyk wyjaśnił, dlaczego Żydzi wciąż oskarżają naród polski o współudział w Holocauście. Jego słowa tłumaczą bardzo wiele [WIDEO]

09-02-2018 19:49
Prof. Bogdan Musiał Fot. Telewizja Republika / YouTube / screen YouTube
Podziel się

W czwartek prof. Bogdan Musiał goszczący w programie „Warto Rozmawiać” wyjaśnił, dlaczego Żydzi tak bardzo oburzyli się na przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN. Otóż jego zdaniem, Holocaust wskutek sekularyzacji judaizmu stał się prawdziwą religią narodową, zaś fakt, że opiera się ona na tak potwornych zbrodniach, sprawia, iż podczas rozmowy na ich temat, to emocje biorą górę, nie zaś historyczne fakty.

W trakcie programu prof. Bogdan Musiał przyznał, że w Izraelu nowelizacja ustawy o IPN została odebrana jako próba fałszowania historii Holocaustu, pomimo tego, że nie ma ku temu żadnych podstaw. Jak stwierdził, jest to jego zdaniem efekt uznania pamięci zagłady Żydów jako formy religii, gdzie główną rolę odgrywają emocje, a na drugi plan schodzą fakty, które zaprzeczają temu, aby Polacy w sposób zorganizowany i systemowy współuczestniczyli w tej eksterminacji:

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

W tej religii powstał pogląd, że Polacy są współwinni Holocaustowi. Kiedy wychodzi ustawa, która walczy z tym poglądem, to Izraelczycy są oburzeni. W ich przekonaniu jest to próba fałszowania historii (…) Jako historyk, nie zgadzam się z twierdzeniem że Polacy jako naród i państwo są współodpowiedzialni za Holocaust. Nie było systemowego współudziału polskiego rządu, byli szmalcownicy. Zawsze są ludzie chcący wzbogacić się na krzywdzie innych, ale to Niemcy stworzyli system ułatwiający takie zachowania.

Zdaniem prof. Bogdana Musiał ta nowa „religia” opiera się na dwóch kluczowych filarach. Pierwszym z nich jest przekonanie, że Holocaust był zjawiskiem niezwykłym i niespotykanym w historii. Jego skala, bestialstwo w sposobie przeprowadzania i odgórny program, który był realizowany w sposób instytucjonalny jedynie potwierdzają to twierdzenie. Drugi filar, który jest dla Polski znacznej bardziej problematyczny, to przekonanie, że europejscy Żydzi zostali zdradzeni przez gojów. Wobec faktu, że ponad połowa z nich została zamordowana na terenie okupowanej Polski, to właśnie Polaków jako naród obwinia się najbardziej za współudział w zbrodniach Holocaustu.

W takiej sytuacji, na drugi plan schodzą zbrodnie innych narodów. Jak podkreślał prof Musiał, są poważne przesłanki świadczące o tym, że np. oddziały paramilitarne innych krajów takich jak Litwa, Łotwa, czy Rumunia zamordowały nawet dziesiątki tysięcy Żydów. Podczas swojej wypowiedzi historyk przypomniał również o kolaborantach francuskich. Jako przykład rozwinął temat Obławy Vel d’Hiv, podczas której nastąpiły największe masowe aresztowania Żydów we Francji. Do tych działań, według historyków, zgłosiło się ponad 3 tys. Francuzów. Z ówczesnych relacji wiadomo, że ochotników było tak wielu, że aż dla niektórych zabrakło pałek i opasek. Jak stwierdził prof. Musiał, o takich wydarzeniach dziś w ogóle się nie wspomina.

Goszczący w studiu historyk został zapytany także o to, dlaczego wciąż próbuje opisywać się Holocaust jako wykwit, który powstał w oparciu o domniemany katolicki antysemityzm. Na to pytanie prof. Musiał odpowiedział następującymi słowami:

Hitler był przeciwnikiem chrześcijaństwa, a w szczególności Kościoła katolickiego. Narodowy socjalizm był antychrześcijański, wręcz pogański. Próba wciągnięcia Kościoła w Holocaust jest odwracaniem uwagi od lewicowych idei, które dały podwaliny pod narodowy socjalizm.

Poniżej cały program:

 

Warto przeczytać: Szef MSZ Francji niezwykle ostro skomentował przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN. Internauci natychmiast przypomnieli o „zasługach” tego kraju [WIDEO+FOTO]

Podziel się