Szukaj

Dlaczego w Żydzi zamieszkali w Polsce? Zaskakujące legenda opowiedziana przez pracownika muzeum POLIN [wideo]

02-04-2019 18:41
Polin Fot. Pani Renatka / Twiiter.com / Twitter
Podziel się

Jakiś czas temu dzieci oraz ksiądz występujący w programie „Ziarno” spotkali się z historykiem i pracownikiem Muzeum Żydów Polskich POLIN, Piotrem Kowalikiem. W trakcie wizyty usłyszeli legendę, która miała wytłumaczyć, dlaczego i kiedy Żydzi zamieszkali w Polsce oraz skąd wzięła się żydowska nazwa naszego kraju, czyli „Polin”.

Zastępca kierownika działu edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich Piotr Kowalik podczas spotkania opowiedział dzieciom następującą legendę:

Ta legenda nam tłumaczy, w jaki sposób Żydzi w ogóle tutaj się znaleźli. Oni jak wiecie byli narodem, który tułał się przez wiele lat, nie miał swojej własnej ziemi, bo po prostu mu tę ziemię na długi czas odebrano. No i kiedy przybyli właśnie jakieś 1000 lat temu - to całkiem sporo, prawda? - właśnie na tereny Polski, którą porastał taki gesty las, jaki widzicie na tych ekranach. Modlili się, pytali się Boga, czy tutaj będzie dobre miejsce do życia, czy tutaj będziemy mogli mieć nowy spokojny dom? Jak podaje legenda, rozległ się głos z nieba - właśnie padły te dwa słowa hebrajskie: POL IN - tu odpoczniesz. No i tak to właśnie jest, że od 1000 lat Polska jest domem dla Żydów.

Koniecznie przeczytaj: Historyk wyjaśnił, dlaczego Żydzi wciąż oskarżają naród polski o współudział w Holocauście. Jego słowa tłumaczą bardzo wiele [WIDEO]

Czytaj też: Żydowski aktor poślubił Arabkę. Izraelski minister: „To niszczenie narodu żydowskiego” [wideo]

Jak przypomniał portal dzienniknarodowy.pl, pierwsze wizyty Żydów faktycznie miały miejsce ok. 1000 lat temu. Byli to jednak handlarze niewolników. Natomiast pierwsze niewielkie wspólnoty żydowskie istniały w Polsce dopiero od XIII wieku, później powiększyły się, przyjmując wypędzonych Żydów z całej Europy, w tym z Niemiec (1346), Węgier (1349–1526 i 1686–1740), Francji (1394), Austrii (1420), Hiszpanii (1492) oraz Portugalii (1497).

Warto przeczytać: Dziennikarz TVN dostrzegł wątek żydowski w satyrycznym filmie: „Dla niektórych każdy, kto jest ubrany na czarno i ma brodę jest Żydem” [wideo]

Podziel się