Szukaj

Sensacyjne odkrycie historyka. Polskie godło to... plagiat? Podobieństwo jest uderzające [foto]

31-10-2018 22:26
Polskie godło plagiatem Fot. andrzej-ludwik / screen / screen Twitter
Podziel się

Według badań kieleckiego heraldyka godło Polski, które według powszechnie znanej wersji powstało w 1927 r., jest plagiatem. Wizerunek orła do złudzenia przypomina stworzony trzy lata wcześniej rewers medalu zaprojektowany przez francuską rzeźbiarkę.

Dr. Jerzy Michta w wydanej w 2017 r. książce „Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały – godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce” dowodzi, że wbrew obowiązującej wersji wizerunek polskiego orła nie jest oryginalnym dziełem prof. Zygmunta Kamińskiego. Historyk uważa, że nasze godło to niemal identyczna kopia dzieła francuskiej rzeźbiarki belgijskiego pochodzenia, Elisy Beetz-Charpentier. Artystka w 1924 r. zaprojektowała okolicznościowy medal w hołdzie Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Na awersie umieszczono wizerunek polskiego pianisty wraz z datą „1924”, na rewersie natomiast wizerunek orła, do złudzenia przypominający projekt Kamińskiego.

Koniecznie przeczytaj: Behemoth sprofanował polskie godło! Sprawę bada prokuratura

Czytaj też: Pomnik smoleński to plagiat? Poseł PO rozpętał w sieci prawdziwą burzę. Tymczasem niemiecki zespół, który ma być poszkodowany, wydał oświadczenie [foto]

Porównując rewers medalu i polskie godło, trzeba przyznać, że podobieństwo dwóch orłów jest uderzające.

Każdy ma taki sam kształt głowy i szyi, wyprostowane i uniesione do góry skrzydła, a pomiędzy poszczególnymi piórami takie same stosiny

- ocenia dr. Michta w swojej książce.

Historyk ponadto zauważa, że identyczne są ogony i korpusy, na skrzydłach są łudząco podobne opaski z rozetami, a jeśli chodzi o nogi ptaków, „upierzenie oraz kształt i proporcje skoku, palców i pazurów są takie same”.

Kielecki heraldyk zaznacza, że nazywania polskiego godła plagiatem, jest w pełni uzasadnione.

Konsultowałem tę sprawę z ekspertami i użycie tego terminu jest uprawnione

- mówi Michta w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Więcej tutaj.

Zestawienie wizerunków dwóch orłów poniżej.

Warto przeczytać: Zmarł Jerzy Bogusz, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz

Podziel się