Szukaj

Sensacyjne odkrycie historyka. Polskie godło to... plagiat? Podobieństwo jest uderzające [foto]

31-10-2018 22:26
Polskie godło plagiatem Fot. andrzej-ludwik / screen / screen Twitter
Podziel się

Według badań kieleckiego heraldyka godło Polski, które według powszechnie znanej wersji powstało w 1927 r., jest plagiatem. Wizerunek orła do złudzenia przypomina stworzony trzy lata wcześniej rewers medalu zaprojektowany przez francuską rzeźbiarkę.

Dr. Jerzy Michta w wydanej w 2017 r. książce „Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały – godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce” dowodzi, że wbrew obowiązującej wersji wizerunek polskiego orła nie jest oryginalnym dziełem prof. Zygmunta Kamińskiego. Historyk uważa, że nasze godło to niemal identyczna kopia dzieła francuskiej rzeźbiarki belgijskiego pochodzenia, Elisy Beetz-Charpentier. Artystka w 1924 r. zaprojektowała okolicznościowy medal w hołdzie Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Na awersie umieszczono wizerunek polskiego pianisty wraz z datą „1924”, na rewersie natomiast wizerunek orła, do złudzenia przypominający projekt Kamińskiego.

Koniecznie przeczytaj: Ambasador Rosji krytykuje nasz kraj i ostrzega: „Państwo polskie musie uznać wieczny dług wdzięczności wobec żołnierzy radzieckich”

Czytaj też: Leśniczy utworzą z drzew gigantyczne godło Polski. W ten sposób uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości [wideo+foto]

Porównując rewers medalu i polskie godło, trzeba przyznać, że podobieństwo dwóch orłów jest uderzające.

Każdy ma taki sam kształt głowy i szyi, wyprostowane i uniesione do góry skrzydła, a pomiędzy poszczególnymi piórami takie same stosiny

- ocenia dr. Michta w swojej książce.

Historyk ponadto zauważa, że identyczne są ogony i korpusy, na skrzydłach są łudząco podobne opaski z rozetami, a jeśli chodzi o nogi ptaków, „upierzenie oraz kształt i proporcje skoku, palców i pazurów są takie same”.

Kielecki heraldyk zaznacza, że nazywania polskiego godła plagiatem, jest w pełni uzasadnione.

Konsultowałem tę sprawę z ekspertami i użycie tego terminu jest uprawnione

- mówi Michta w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Więcej tutaj.

Zestawienie wizerunków dwóch orłów poniżej.

Warto przeczytać: Nie żyje Bogdan Sawicki. Dziennikarz Polskiego Radia i TVP odszedł w wieku 51 lat

Podziel się