Szukaj

Pod koniec 1942 r. polski rząd wzywał aliantów do zatrzymania Holocaustu. Amerykański dziennik „New York Times” opublikował ten apel na... ósmej stronie

24-02-2018 16:01
Polski apel do aliantów
Podziel się

11 grudnia 1942 r. „New York Times” napisał o nocie polskiego rządu do państw sojuszniczych wzywającej do zatrzymania Holocaustu. Została ona zlekceważona.

W grudniu 1942 r. polski rząd na emigracji wezwał rządy alianckie, aby uczyniły wszystko, co możliwe dla powstrzymania Niemców od kontynuowania masowej eksterminacji Żydów polskich i do udaremnienia niemieckich planów likwidacji również narodu polskiego.

Nie była to akcja odosobniona. Polskie władze, mimo ograniczonych możliwości, wynikających z ich emigracyjnego charakteru, robiły naprawdę dużo, aby uratować tak wiele Żydów, jak to tylko możliwe. Ostatnio na przykład wiele mówi się o polskich dyplomatach w Szwajcarii, którzy uratowali kilka tysięcy niedoszłych ofiar Holocaustu. Znane są też sprawy raportów Jana Karskiego, który przekazywał aliantom zachodnim informacje o zagładzie.

Koniecznie przeczytaj: Niczego głupszego dziś nie przeczytacie – dziennikarz New York Times wytłumaczył, w jaki sposób Polacy doprowadzili do Holokaustu

Czytaj też: „New York Times” zarzucił Polsce współudział w zbrodniach Holocaustu. Stanowcza odpowiedź polskiego ambasadora

Niestety informacje te została przez aliantów zlekceważone. Świadczy o tym nawet ten artykuł w „New York Times”. Gazeta umieściła go dopiero na ósmej stronie, co świadczy o tym, że nie potraktowała tematu wystarczająco poważnie. A więc to Zachód był bierny wobec Holocaustu, a nie Polacy, którym się obecnie powszechnie to zarzuca.

Warto przeczytać: Wyjątkowo mocne słowa Kornela Morawieckiego ws. udziału Żydów w Holocauście: „Żydzi sami szli do getta, Niemcy ich nie zaganiali”

Podziel się