Szukaj

Polski rząd na uchodźstwie próbował ratować 300 tys. Żydów. Uczestniczył w negocjacjach z Himmlerem [foto]

11-07-2018 19:16
Żydzi w Polsce podczas II wojny światowej Fot. podlipowski7 / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Jak poinformował portal TVP Info, dziennikarze dotarli do archiwalnych dokumentów, z których wynika wprost, że polski rząd na uchodźstwie w 1944 roku uczestniczył w negocjowaniu 20 mln franków łapówki dla Heinricha Himmlera w zamian za uwolnienie 300 tys. Żydów z całej Europy.

Dokumenty, o których wspomina portal TVP Info, dotyczą negocjacji prowadzonych pod koniec 1944 roku. Uczestniczyli w nich m.in. żydowski komitet Vaad Hatzalach oraz były prezydent Szwajcarii Jean-Marie Musy, który osobiście poznał przed wojną Heinricha Himmlera. 

Jak można przeczytać w depeszy wysłanej z poselstwa polskiego z Berna do ambasady RP w Waszyngtonie w listopadzie 1944 roku, w trakcie negocjacji obie strony doszły do porozumienia:     

Koniecznie przeczytaj: Polski rząd zamierza sprowadzać imigrantów do naszego kraju. Na ten cel zamierza przeznaczyć 2,9 mld złotych

Czytaj też: Co Żydzi sądzą o Polakach? Niezwykle wymowne odpowiedzi. „Tylko dla ludzi o mocnych nerwach” [wideo]

Po pertraktacjach z Himmlerem, nasz przedstawiciel donosi, że za 20 milionów franków można by ewakuować do państw neutralnych 300.000 Żydów partiami po 15.000 osób miesięcznie.

Dokument ten oznaczony nr 102, jednoznacznie pokazuje, że to polska dyplomacja była przekaźnikiem najbardziej poufnej informacji o negocjacjach prowadzonych pomiędzy Heinrichem Himmlerem a środowiskiem amerykańskich Żydów, które miały zebrać środki na zapłacenie łapówki. Z kolei w innej depeszy znajduje się informacja, że szef SS zadeklarował, iż w ramach negocjacji wstrzyma akcję eksterminacyjną w obozach zagłady.

Heinrich Himmler był twórcą, a potem szefem SS, oddziałów, które stanowiły gwardię przyboczną Hitlera i były odpowiedzialne za największe zbrodnie III Rzeszy. Popełnił samobójstwo po aresztowaniu przez Amerykanów w maju 1945 roku.

Zdjęcia dokumentów można zobaczyć:TUTAJ

Warto przeczytać: Izraelski negocjator wyśmiewa polski rząd: „Polska wycofała się z ustawy o IPN z podkulonym ogonem”

Podziel się