Szukaj

Polski pilot zostanie uhonorowany przez brytyjskie muzeum RAF. Wygrał ogromną przewagą głosów [WIDEO]

25-09-2017 20:05
Polski pilot Franciszek Kornicki prowadzi w głosowaniu brytyjskiego muzeum RAF Fot. Telegraph / telegraph.co.uk / screen
Podziel się

Major Franciszek Kornicki kompletnie zdeklasował konkurencję w plebiscycie zorganizowanym przez Brytyjczyków z okazji zbliżającego się stulecia powstania Królewskich Sił Powietrznych. Polski pilot zdobył ponad 300 tys. głosów.

Walczący w Bitwie o Anglię mjr Franciszek Kornicki zostanie uhonorowany w przyszłym roku na specjalnej wystawie w muzeum RAF. Naturalnych rozmiarów sylwetka polskiego pilota zostanie ustawiona obok legendarnego myśliwca Spitfire Mk. VB BL614.

Polski pilot w plebiscycie zorganizowanym przez Muzeum Royal Air Force i „The Telegraph” zdobył 325,1 tys. głosów internautów. Drugi w kolejności pilot, Brytyjczyk Douglas Bader, który uznawany jest za ikonę RAF, uzyskał 6,3 tys. głosów. Wyniki można zobaczyć tutaj.

Koniecznie przeczytaj: Polski pilot Franciszek Kornicki prowadzi w głosowaniu brytyjskiego muzeum RAF. Przewaga jest ogromna

Czytaj też: No i odlecieli. Rosjanie twierdzą, że II wojną światową wywołała… Polska. Zresztą nie tylko tę wojnę… [WIDEO]

Peter Devitt z muzeum RAF w Londynie, który jest pomysłodawcą internetowego plebiscytu na najbardziej zasłużonego pilota Spitfire'a w rozmowie z „Polskim Radiem” przyznał, że jest zaskoczony aż tak wielkim odzewem ze strony Polaków.

Wziąłem pod uwagę, że imigranci – zarówno przybyli tu w latach 40. minionego wieku, jak i ci późniejsi, dobrze znają tę historię. Ale nie miałem pojęcia, że reakcja będzie tak mocna również nad Wisłą. Bardzo nas to cieszy – powiedział Devitt, który zauważył, że wynik ankiety to efekt dzielenia się przez Polaków - zarówno tych mieszkających w Wielkiej Brytanii, jak i w kraju - linkiem do internetowego głosowania.

Przekonaliśmy się, że Polacy są bardzo dumni ze swej historii, znają swe dziedzictwo i są niezwykle zaradni. To dlatego major Kornicki wygrywa – mówił jeszcze przed zakończeniem głosowania Devitt.

Franciszek Kornicki, który w grudniu tego roku skończy 101 lat, urodził się w 1916 w Wereszynie, koło Hrubieszowa. Jest ostatnim żyjącym dowódcą polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej. W 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodsza osoba na tym stanowisku. Po II wojnie światowej służył w RAF, gdzie uzyskał stopień majora. Kornicki został odznaczony za zasługi wojenne Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

Warto przeczytać: Niemiecki dziennik sugeruje, że jeżeli Polska nadal będzie domagać się reparacji, to skończy się wojną?

Podziel się