Szukaj

Prokuratura Krajowa o ekshumacji w Jedwabnem: „Nie ma podstaw do wznowienia postępowania”

18-03-2019 15:53
Pomnik w Jedwabnem Fot. Fotonews / wikimedia.com / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Jak ustaliło RMF FM, Prokuratura Krajowa jest przeciwna przeprowadzeniu ponownej ekshumacji ofiar pogromu w Jedwabnem. Według śledczych nie ma podstaw do wznowienia postępowania w tej sprawie.

Rzecznik Prokuratury Krajowej, Ewa Bialik w rozmowie z mediami przypomniała, że pierwsze śledztwo ws. zbrodni w Jedwabnem zostało umorzone w czerwcu 2003 r., ponieważ nie udało się wówczas znaleźć wystarczających dowodów na to, że właściwi sprawcy nie zostali osądzeni i ukarani.

Radio RMF FM przypomina, że ekshumacja w Jedwabnem odbyła się w 2001 r. na przełomie maja i czerwca. Badania zostały przerwane na prośbę strony żydowskiej. Funkcję ministra sprawiedliwości pełnił wówczas Lech Kaczyński.

Koniecznie przeczytaj: Biegli psychiatrzy zbadali Stefana W. Nie byli w stanie orzec, czy podczas zamachu był poczytalny

Czytaj też: Poważne problemy przewodniczącego klubu Platformy Obywatelskiej. „Prokuratura Krajowa wystąpiła o uchylenie immunitetu poselskiego”

W trakcie postępowania prokuratury IPN ustalono, że 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem dokonano masowego zabójstwa nie mniej niż 340 Żydów. Z konkluzji śledztwa wynikało, że zbrodni na Żydach w Jedwabnem dokonali Polacy, którzy działali z niemieckiej inspiracji. 

Przypomnijmy, na początku marca prezes IPN Jarosław Szarek w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” zadeklarował, że Instytut jest gotów przeprowadzić ponowne ekshumacje w Jedwabnem, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Warto przeczytać: Prokuratura Krajowa odpowiada na przecieki medialne i podaje przyczynę śmierci Magdaleny Żuk. To już koniec śledztwa?

Podziel się