Szukaj

Ukraiński pisarz ostro odpowiada na słowa szefa UIPN: „Dlaczego czcimy tych, którzy mordowali Polaków?” [WIDEO]

09-11-2017 18:19
Dmitrij Gordon Fot. 112 Украина / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Banderyzm kwitnący na Ukrainie oburza już nie tylko Polaków. Przedstawiciele tamtejszych elit zaczynają coraz mocniej zwracać uwagę na historyczną prawdę o poczynaniach przywódców UPA. Przykład takiej postawy dał Dmitrij Gordon, który w wywiadzie wyemitowanym na antenie „112 Ukraina” dosadnie skrytykował rosnący kult Bandery, a także mocno zaatakował szefa ukraiańskiego IPN-u.

Ukraiński pisarz odnosząc się do zjawiska popularyzowania banderyzmu stwierdził:   

Nie rozumiem dlaczego trzeba czcić tych, którzy zabijali Żydów, Rosjan i Polaków. Nie rozumiem dlaczego w Kijowie są niezbędne prospekty Szuchewycza i Bandery. (…) Po co kłócić nas z Polakami, którzy bronią Ukrainy?

W dalszej części rozmowy Dmitrij Gordon bardzo dosadnie skomentował również postawę obecnego szefa UIPN-u Wołodymyra Wiatrowycza:

Koniecznie przeczytaj: Mateusz Morawiecki zdecydowanie o przyszłych relacjach z Ukrainą i ludobójstwu na Wołyniu. Ukraińskie media są wściekłe

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda bardzo zdecydowanie o relacjach z Ukrainą: „To jest coś nie do przyjęcia” [WIDEO]

Mnie się nie podoba że pan Wiatrowycz szczuje na siebie narody. Dlaczego on to robi? Czy przypadkiem nie proszą go o to z Moskwy? Pytam o to otwarcie pana Wiatrowycza. Szczuje nie tylko narody na siebie, ale także ludzi wewnątrz Ukrainy. Podburza ich przeciwko sobie. Nie wiem po co to robi. Może wypełnia zadanie z Moskwy, nie boję się tego powiedzieć.

Podczas rozmowy ukraiński pisarz skomentował także ostatnie wypowiedzi polskiego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego:  

Mnie także nie podobają się ludzie, którzy noszą mundury SS-Galizien, nawet bardzo mi się to nie podoba. Dlatego rozumiem Waszczykowskiego, rozumiem Polaków, którym ludzie w mundurach SS-Galizien uczynili wiele nieprzyjemności.

Rosnący kult banderyzmu to nie tylko zasługa ukraińskich narodowców, ale także centralnych władz, które coraz śmielej wynoszą na piedestał działalność UPA, chociażby poprzez nadawanie ulicom nazw tej zbrodniczej organizacji.

Warto przeczytać: Zdecydowana reakcja Polski na skandaliczne zachowanie Ukraińców. Waszczykowski zapowiada radykalne kroki

Podziel się