Szukaj

Sukces Polaków działających w Londynie. Odnaleziono grób czarnoskórego powstańca warszawskiego [WIDEO+FOTO]

29-11-2017 13:57
Grób Agboli O Browna
Podziel się

Fundacja „Idź pod prąd” poinformowała właśnie o odkryciu grobu Nigeryjczyka Augusta Agbola O'Browna ps. "Ali" biorącego udział w Powstaniu Warszawskim.

Niniejsze odkrycie to zasługa członków londyńskiej grupy „Idź Pod Prąd TV Londyn”. Na co dzień zajmuje się ona m.in. odnajdywaniem i renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów. W sobotę 18 listopada Paweł Skiba i Krzysztof Padałko dotarli do niezwykle ważnej informacji, mianowicie dowiedzieli się, że grób Augusta Agbola O’Browna znajduje się na cmentarzu Hampstead Cemetery w Londynie.

Jak opowiadał Paweł Skiba, udało się podjąć odpowiedni trop poszukiwań, głównie dzięki aktowi zgonu zamieszczonemu w internecie:  

Koniecznie przeczytaj: Istna parodia. Londyn: Imigrant z Afryki z kijem w ręku goni po ulicy strażnika. Ten ze strachu chowa się za plecami przechodnia [WIDEO]

Czytaj też: W centrum Berlina powstanie pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej?

W Wikipedii w jednym z przypisów znajdował się akt zgonu Nigeryjczyka,więc zadzwoniliśmy do cmentarzy mieszczących się w dzielnicy, w której mieszkał pan Augustus i pani z cmentarza Hampstead udzieliła nam informacji o jego miejscu pochówku.

Nigeryjczyk Agbola O'Brown przyjechał do Polski w 1922 roku. Zamieszkał w Warszawie przy ulicy Złotej. Bardzo szybko stał bardzo popularny w kręgach artystycznych za sprawą swojego dużego talentu muzycznego, który rozwijał jako muzyk jazzowy. W stolicy zawarł związek małżeński z Polką, miał z nią dwóch synów.

Według doktora Zbigniewa Oiastyńskiego w 1939 O’Brown czynnie walczył w obronie Warszawy. Był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej. Ponadto podczas Powstania Warszawskiego należał do batalionu „Iwo”, który prowadził ciężkie walki na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej oraz Hożej, czyli w okolicach miejsca, gdzie mieszkał O’Brown.  

Wiadomo, że Nigeryjczyk przeżył powstanie, gdyż w 1958 roku wyjechał wraz z rodziną do Wielkiej Brytanii, ale stamtąd już nigdy nie powrócił do Polski.

Poniżej nagranie z poszukiwań i renowacji grobu:

Warto przeczytać: Caritas Polska opublikował film ukazujący skalę zniszczeń w Aleppo „Tysiące rodzin nadal w dramatycznej sytuacji” [WIDEO]

Podziel się