Szukaj

Nowoczesna za odrzuceniem projektu wprowadzającego kary za „polskie obozy śmierci”

06-10-2016 15:28
Ryszard Petru, Ryszard Petru, listopad 2015 Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Partia Ryszarda Petru wnioskowała na wczorajszym posiedzeniu Sejmu o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy przewidującej karę do 3 lat więzienia za użycie sformułowania „polskie obozy śmierci”. Rządowe propozycje zmian w ustawie o IPN przedstawił wczoraj Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

„Polskie obozy śmierci" - zbyt często takie sformułowania pojawiają się w zagranicznych mediach i prasie. Niektóre organizacje pozarządowe wskazują, że co drugi dzień pojawiają się tego typu sformułowania, które fałszują historię (...) z ofiary robią sprawcę - mówił wczoraj minister Jaki.

Projekt proponowany przez PiS ma wprowadzić karę grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat za stosowanie sformułowania „polskie obozy śmierci”. Według nowych przepisów ustawy o IPN, karane będzie publiczne przypisywanie (niezgodne z faktami) państwu polskiemu lub narodowi odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełniane przez III Rzeszę Niemiecką, a także inne zbrodnie wojenne lub przeciwko ludzkości i pokojowi. Pomniejszanie odpowiedzialności sprawców tych zbrodni także ma być karane. W tym zakresie z odpowiedzialności będzie wyłączona „działalność artystyczna lub naukowa”. Znowelizowana ustawa ma dotyczyć zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców.

Koniecznie przeczytaj: IPN ustala tożsamość ofiar mordu z lat 40. i 50. w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Zbrodni dokonywali Niemcy, Sowieci i funkcjonariusze UB

Czytaj też: Ukraiński IPN chce, aby Polska odbudowała zniszczone pomniki UPA

Projekt najbardziej nie spodobał się Nowoczesnej. Partia Ryszarda Petru wnioskowała o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej proponowane zmiany nazwał „surrealistycznym nieporozumieniem” i nawiązując do kary przewidzianej w projekcie, powiedział: Czemu tylko trzy lata? Czemu nie dożywocie? Mimo sprzeciwu ugrupowania Ryszarda Petru, projekt został dzisiaj przyjęty przez Sejm i skierowany do dalszych prac w komisji sprawiedliwości.

Warto przeczytać: Zbiórka pieniędzy prowadzona przez Nowoczesną nielegalna!

Podziel się