Szukaj

Sensacyjne odkrycie archeologiczne na terenie Kujaw. „To pierwsze bardzo mocne dowody potwierdzające obecność Rzymian na tych ziemiach"

26-04-2018 15:47
Legioniści Fot. Jan Jerszyński / wikimedia.org / CC BY-SA 2.5
Podziel się

Jak poinformowała PAP, archeolodzy znaleźli dowody na obecność rzymskich legionistów na terenie Polski. Na Kujawach naukowcy, dzięki przypadkowemu odkryciu poszukiwaczy skarbów, odkopali wiele fragmentów elementów oporządzenia jeździeckiego, jak i samych strojów legionistów. To pierwsze tego rodzaju znalezisko poza granicami Cesarstwa Rzymskiego.

Na trop Rzymian na terenie Kujaw archeolodzy natrafili dzięki poszukiwaczom skarbów, którzy przekazali im część swoich wydobytych przedmiotów. Najwięcej eksponatów znaleźli na obszarze pomiędzy wsiami Gąski i Wierzbiczany.

Jak powiedział PAP dr hab. Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii UW, wśród znalezionych przedmiotów znajdowały się elementy oporządzenia jeżdzieckiego oraz strojów legionistów. Naukowiec przyznał, że to znalezisko jest przełome i unikatowe, poniewaz po raz poza granicami Cesarstwa Rzymskiego udało się wydobyć tego rodzaju eksponaty: 

Koniecznie przeczytaj: Podczas rzezi wołyńskiej byli też Ukraińcy ratujący Polaków. Polscy naukowcy właśnie ustalili nazwiska 142 z nich

Czytaj też: Polscy pracodawcy zawarli porozumienie z uzbeckimi politykami. Do naszego kraju przyjedzie 3 tys. muzułmańskich imigrantów

Wśród wielu przekazanych przedmiotów metalowych były również liczne okucia ze stopu miedzi. Okazało się, że są to unikatowe zdobienia oporządzenia jeździeckiego oraz stroju rzymskich legionistów. Wiele z nich to zabytki unikatowe w tej części Europy. Po raz pierwszy odkryto je poza granicami Cesarstwa Rzymskiego.

Po otrzymaniu wcześniej wspomnianych przedmiotów archeolodzy sami udali się w teren, gdzie przeprowadzili zarówno wykopaliska, jak i badania powierzchniowe. W ten sposób w ostatnich miesiącach zespół pod kierunkiem Marcina Rudnickiego z Instytutu Archeologii UW natrafił na kolejne zabytki o podobnym charakterze. Jak stwierdził dr hab. Bartosz Kontny, te przedmioty jednoznacznie potwierdzają, że Rzymianie przebywali na tych terenach: 

 To pierwsze bardzo mocne dowody na faktyczną obecność rzymskich żołnierzy na obszarach dzisiejszej Polski. 

Wśród wydobytych zabytków są m.in. także metalowe zawieszki, które zdobiły rzemienie rzymskiego oporządzenia końskiego. Jednak prawdziwym unikatem, zdaniem naukowca, jest pozłacana, miedziana aplikacja pasa biodrowego, która przedstawia włócznię beneficiariusa, czyli wysokiego rangą oficera armii rzymskiej.

W ocenie archeologów tak duże nagromadzenie zabytków związanych z obecnością Rzymian w rejonie Kujaw może świadczyć o tym, że obszar ten musiał stanowić regionalne centrum kulturowe i społeczne, lub też był częścią szlaku bursztynowego.

Warto przeczytać: Kolejny żenujący występ Macieja Stuhra – aktor żartował już z Żołnierzy Wyklętych, teraz przyszedł czas na... polskie obozy

Podziel się