Szukaj

„Niezwyciężeni” - spektakularny film o polskiej walce niepodległościowej, który trzeba zobaczyć! [WIDEO]

15-09-2017 16:56
Niezwyciężeni - animowany film o polskiej historii Fot. IPNtvPL / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Instytut Pamięci Narodowej w związku ze zbliżająca się 78 rocznicą agresji ZSRR na Polskę przygotował niesamowity film animowany, który pokazuje 50 lat niezłomnej walki Polaków o wolność - od wybuchu II wojny światowej do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku.

„Niezwyciężeni” to wyjątkowo profesjonalnie realizowany film będący efektem współpracy IPN, studia kreatywnego Fish Ladder / Platige Image oraz firmy Juice. Narratorem wersji anglojęzycznej jest znany brytyjski aktor Sean Bean (wystąpił m.in. w „Grze o Tron” i „Władcy Pierścieni”), w wersji polskiej – Mirosław Zbrojewicz.

W materiale, który opowiada o 50-letniej walce o wolność Polski pojawiają się odwołania do postaci takich jak rtm. Witold Pilecki, Irena Sendler czy Witold Urbanowicz. Niektórzy z bohaterów pojawiają się w filmowej formie po raz pierwszy: gen. Stanisław Maczek, Marian Rejewski czy Jan Karski.

Koniecznie przeczytaj: Kapitalny film „Niezwyciężeni” wzbudził zachwyt niemal wszystkich. „Wyborcza” stwierdziła jednak, że czegoś, a właściwie „kogoś” im brakuje…

Czytaj też: Pijani celebryci opowiadają o... polskiej historii. Pierwsze fragmenty „Drunk history - Pół litra historii” [WIDEO]

Film po raz pierwszy został zaprezentowany podczas konferencji prasowej w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”.

U źródeł myślenia o filmie i wczesnej pracy nad jego koncepcją przyświecała nam teza, że wojna w 1945 r. nie dla wszystkich się skończyła. Chcieliśmy więc przypomnieć, jak niesprawiedliwie została potraktowana Polska, a przede wszystkim jak bardzo niedoceniony został wysiłek polskich żołnierzy, którzy z poświęceniem walczyli za wolność zarówno swojego kraju, jaki i całego świata, i którzy potem nie mogli uczestniczyć w paradzie zwycięstwa. Ze strony naszych sojuszników nie padło nigdy słowo przepraszam, a tymczasem koniec wojny dla Polaków oznaczał kolejną okupację, a więc walkę o wolność przez kolejne 45 lat od „zakończenia wojny” - mówi Rafał Pękała, koordynator projektu z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Zadaniem filmu jest więc pokazanie prawdy historycznej w nowoczesny i jednocześnie symboliczny sposób. Film ma ogromny potencjał edukacyjny, który chcielibyśmy wykorzystać w różnorodnych działaniach Biura Edukacji Narodowej. Animacja w doskonały i syntetyczny sposób pokazuje polską drogę do wolności od 1939 do 1989 r. Drogę, po której szli również Żołnierze Wyklęci, opozycja niepodległościowa, Solidarność - dodaje.

Warto przeczytać: Dom Historii Europejskiej w Brukseli to celowa antypolska propaganda? „Niebezpieczna, niemiecka wizja historii”

Podziel się