Szukaj

Niemiecki historyk zabrał głos ws. reparacji wojennych. „Dla Polski ta sytuacja jest ewidentna”

05-11-2018 15:45
Karl-Heinz Roth Fot. Rosa-Luxemburg-Stiftung / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Niemiecki historyk dr Karl-Heinz Roth w wywiadzie dla „Deutsche Welle” poruszył kwestię reparacji wojennych dla Polski. Jego zdaniem, Niemcy mają obowiązek wypłacenia odszkodowania naszemu państwu. Jak jednak zaznaczył, może do tego dojść jedynie w wyniku skoordynowanej, międzynarodowej presji.

Zdaniem historyka, Polska, która poniosła największe straty podczas wojny, została zepchnięta niejako na margines w polityce reparacyjnej: 

Zniszczenia w Polsce miały bez wątpienia największy rozmiar. Poprzez akty przemocy nazistowskiego okupanta zginęło 5,4 mln ludności cywilnej. W Grecji – 330 tys. Ta ilościowa różnica widoczna jest także w innych obszarach. Zarówno Polska, jak i Grecja podzieliły los tzw. małych aliantów. W polityce reparacyjnej zostały zepchnięte na margines. I tak jest do dziś.

Koniecznie przeczytaj: Polska chce być „liderem wspierania Ukrainy”. Tymczasem oto, co robią Francja, Niemcy i UE

Czytaj też: Niemieckie władze wydały zakaz dotyczący listów do św. Mikołaja. Wszystko przez RODO

Dr Karl-Heinz Roth podkreślił, że odszkodowania wojenne dla naszego kraju to nie tylko kwestia natury materialnej, ale również etycznej. Jak powiedział, z wyliczeń niemieckich ekspertów wynika, że Polsce należałoby wypłacić 1 bilion euro:

Instrument bazowy wszystkich zniszczeń i strat ludzkich spowodowanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej to prawie 500 mld dolarów w warunkach z 1938 r. Obecnie to prawie 7,5 bilionów euro. Bez oprocentowania. Dla Polski straty materialne, ludzkie i niewynagrodzoną pracę przymusową wyceniliśmy na 78 mld dolarów w roku 1938. Dzisiaj to ponad 1 bilion euro. (...) Taką sumę można uiścić w ciągu 10-20 lat bez uszczerbku dla społeczeństwa, kas socjalnych, a nawet systemu podatkowego. To ekonomicznie możliwe.

Wedle jego opinii, uregulowanie całości nie jest możliwe, jednak pomimo tego nie można zwalniać narodu niemieckiego z jego zobowiązań:

Nigdy nie będzie możliwe spłacenie całego długu i zawsze będzie chodziło tylko o niewielką część. Może jedną dziesiątą, może jedną piątą. Niemcy mają obowiązek spłaty odszkodowania. Dla Polski ta sytuacja jest ewidentna.

Zdaniem Karla-Heinza Rotha, jedynie międzynarodowy nacisk na Republikę Federalną Niemiec może przynieść realny przełom w tej sprawie:

Dla mnie jest jasne, że żaden kraj samodzielnie, czy to Polska, czy Grecja, nie jest w stanie wywrzeć presji na potęgę hegemonialną, jaką są Niemcy, aby wyraziła gotowość do takich dyskusji. Tylko skoordynowane działanie ma szansę.

Warto przeczytać: Były szef NATO docenia polską politykę energetyczną i poucza Niemcy. „Berlin powinien szukać w Warszawie przykładu”

Podziel się