Szukaj

Niemcy „ostrzegają” Polskę. „Wysuwanie roszczeń reparacyjnych grozi powrotem do dyskusji o polskich granicach”

12-09-2017 12:39
Granica polsko-niemiecka Fot. Mateusz War. / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Niemiecki historyk Gregor Schöllgen w niedzielnym wydaniu „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) stwierdził, że wysuwanie przez Polskę roszczeń reparacyjnych to „igranie z ogniem”, które „grozi powrotem do dyskusji o polskich granicach”.

Podnoszona przez polski rząd kwestia odszkodowań za II wojną światową coraz bardziej niepokoi Niemców, którzy usiłują na wszelkie możliwe sposoby dowieść, że nasz kraj nie ma prawa do wysuwania roszczeń reparacyjnych.

Głos w tej sprawie zabrał m.in. niemiecki historyk Gregor Schöllgen.

Wysuwanie przez Polskę roszczeń reparacyjnych grozi powrotem do dyskusji o polskich granicach - nie tylko zachodniej, lecz także wschodniej – czytamy w niedzielnym wydaniu „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).

Koniecznie przeczytaj: Korwin-Mikke komentuje pomysł opodatkowania polskich obywateli pracujących za granicą [WIDEO]

Czytaj też: Niemiecka gazeta o Ryszardzie Petru: „Ekspert, pragmatyk. Uchodzi za osobę ambitną, która szybko myśli i mówi”

Schoellgen uważa, że oddane Polsce po II wojnie światowej niemieckie ziemie w znacznym stopniu pokryły polskie roszczenia reparacyjne. Historyk dodaje też, że mimo iż tereny na wschód od Odry i Nysy zostały przyznane Polsce w umowie poczdamskiej z 1945 roku jedynie „w administrowanie”, to „od początku było jasne, że nie może być powrotu do dawnego status quo”.

Zwrot Niemcom byłych obszarów niemieckich na wschód od Odry i Nysy byłby do pomyślenia tylko wtedy, gdyby dawne polskie obszary na wschód od Bugu zostały zwrócone Polsce, a to było właśnie nie do pomyślenia – przekonuje Schoellgen.

Niemiec zaznacza również, że Polska nie upomniała się o reparacje w 1990 r. podczas podpisania Traktatu o ostatecznej regulacji.

Kto podnosi dziś wobec Niemiec polskie roszczenia reparacyjne, ten musi wiedzieć, że może to oznaczać igranie z ogniem - „ostrzega” Schöllgen.

Warto przeczytać: Niemiecki dziennik sugeruje, że jeżeli Polska nadal będzie domagać się reparacji, to skończy się wojną?

Podziel się