Szukaj

Muzeum II Wojny Światowej zostanie połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obecny dyrektor MIIWŚ protestuje

07-09-2016 11:56
Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas budowy Fot. Artur Andrzej / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło we wtorek, że z dniem 1 grudnia 2016 r. roku utworzone zostanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówka powstanie w wyniku połączenia Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Koordynatorem projektu ma zostać prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Według komunikatu wydanego przez MKiDN celem połączenia dwóch instytucji kulturalnych jest „optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa”.

Do zadań utworzonego z początkiem grudnia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku należeć będzie działalność typowo muzealna, polegająca na gromadzeniu, ochronie oraz eksponowaniu zabytków, zbiorów i dokumentów związanych z II wojną światową, jak również działalność wydawnicza, kulturalna oraz edukacyjna, w tym upowszechnianie wiedzy o wojnie obronnej prowadzonej przez Polskę w 1939 r. Zakres działania muzeum obejmie także utrzymywanie obiektów militarnych placówki Westerplatte.

Koniecznie przeczytaj: 77. rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystości na Westerplatte

Czytaj też: Zmarł Jerzy Bogusz, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz

MKiDN ogłosiło, że osoby zatrudnione w obu placówkach automatycznie staną się pracownikami Muzeum II Wojny Światowej. W związku z koordynacją działań mających na celu połączenie dwóch gdańskich muzeów ustanowiono Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został nim prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, który specjalizuje się w historii Polskich Sił Zbrojnych.

Z połączenia dwóch muzeów nie jest zadowolony obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, prof. Paweł Machcewicz, który, w związku z likwidacją zarządzanej przez niego placówki, obawia się utraty stanowiska kierowniczego. Dyrektor MIIWŚ twierdzi, że otrzymał odpowiedniego aktu prawnego, a decyzja ministerstwa jest wadliwa i podlega zaskarżeniu.

Warto przeczytać: Gliński krytykuje wyłączenie „Historii Roja" z festiwalu w Gdyni

Podziel się