Szukaj

Ta informacja nie spodoba się niemieckim władzom. Polscy eksperci oszacowali wysokość reperacji wojennych. Chodzi o ogromne pieniądze [wideo+foto]

23-03-2018 13:20
Zniszczona Warszawa
Podziel się

Poseł PiS-u Arkadiusz Mularczyk, ujawnił wysokość kwoty, którą według wyliczeń ekspertów, Niemcy powinni zapłacić naszemu kraju za straty wyrządzone podczas II wojny światowej.

W czwartek w Sejmie odbyło się kolejne posiedzenie zespołu, który zajmuje się oszacowaniem wysokości reparacji wojennych należnych naszemu krajowi za zniszczenia wojenne. Przewodniczący zespołu Arkadiusz Mularczyk, w oparciu o ekspertyzę z lat 90., poinformował, że w wyniku działań wojennych prowadzonych przez hitlerowskie Niemcy ucierpiało 13 milionów 315 tysięcy Polaków.

Poseł PiS przyznał, że suma indywidualnych roszczeń tych osób to 284 miliardy dolarów na lata 90., zaś po waloryzacji na rok 2017 – 543 miliardy dolarów. 

Koniecznie przeczytaj: To nagranie ma pokazać całemu światu prawdę. Bez manipulacji, bez przekłamań – autentyczne kadry i rzetelne dane odnośnie II wojny światowej [wideo]

Czytaj też: Jarosław Gugała uważa, że Polsce reparacje się nie należą: „Otrzymaliśmy już Gdańsk, Wrocław i inne miasta”. Miażdżąca odpowiedź historyka

Kancelaria Sejmu poinformowała, że podczas posiedzenia zespołu, ofiary działań wojennych hitlerowskich Niemiec opowiadały o swoich tragicznych i traumatycznych doświadczeniach. Podczas swoich wypowiedzi często podkreślały, że niemal niemożliwym był otrzymanie pomocy ze strony naszych zachodnich sąsiadów. Jak mówił Arkadiusz Mularczyk, większość z nich nie doczekała należnego zadośćuczynienia: 

Zdecydowana większość osób poszkodowanych już nie żyje i nigdy nie dostała odszkodowania od państwa niemieckiego. Jest to odrębna i indywidualna kategoria roszczeń, którą należy odróżnić od reparacji wojennych przynależnych państwu polskiemu.

Sprawa reparacji wojennych od Niemiec wróciła w lipcu 2017 roku za sprawą wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, który na kongresie PiS zapowiedział podejmowanie konkretnych działań w tej sprawie. Warto przypomnieć, że we wrześniu ubiegłego roku Biuro Analiz Sejmowych wydało ekspertyzę, z której wynika, że roszczenia za straty poniesione w czasie II wojny światowej nie podlegają przedawnieniu, a nasz kraj nigdy się ich nie zrzekł.

Warto przeczytać: A jednak to prawda. Młodzi posłowie Platformy Obywatelskiej Kinga Gajewska i Arkadiusz Myrcha wezmą ślub. Już za trzy miesiące

Podziel się