Szukaj

Mateusz Morawiecki zdecydowanie o przyszłych relacjach z Ukrainą i ludobójstwu na Wołyniu. Ukraińskie media są wściekłe

09-12-2017 15:34
Mateusz Morawiecki Fot. Radio Maryja‏ / Twitter / screen Twitter
Podziel się

„Uważam, że relacje z Ukrainą można budować tylko na prawdzie, a ta wielka i okrutna zbrodnia, która wtedy miała miejsce, nie może być relatywizowana” - mówił na antenie Telewizji Trwam Mateusz Morawiecki.

Nowy premier, który był gościem programu „Rozmowy niedokończone” pytany był o przyszłe stosunki Polski z Ukrainą w kontekście zaszłości historycznych i ludobójstwa na Wołyniu. Mateusz Morawiecki powiedział, że jego matka opowiadała mu o tej zbrodni.

Moja mama pochodzi ze Stanisławowa, tam się urodziła i tam żyła do końca II wojny światowej […]. Opowiadała mi wiele razy co się działo tam na tych terenach, na północ od nich na Wołyniu z ludobójstwem Polaków przez Ukraińców. To są rzeczy, o których wiele przeczytałem, wiele zdjęć oglądnąłem i nigdy nie potrafię o tym myśleć inaczej niż ze łzami w sercu – powiedział Morawiecki.

Koniecznie przeczytaj: Mateusz Morawiecki wygłosił exposé w Sejmie. Nowy premier wskazał zadania swojego rządu [WIDEO]

Czytaj też: Niezwykle zaskakujące ustalenia. Mateusz Morawiecki jest... kuzynem Jarosława Kaczyńskiego!

Premier złożył zdecydowaną deklarację: Na pewno nie odstąpimy od prawdy historycznej. Uważam, że relacje na przyszłość z Ukrainą można budować tylko na prawdzie. Wielka i okrutna zbrodnia, która tam miała miejsce nie może być nijak relatywizowana. Pomniki stawiane zbrodniarzom to gwóźdź do nieporozumienia pomiędzy naszymi narodami – podkreślił.

Jak informuje portal kresy.pl, ukraińskie media bardzo krytycznie oceniły wypowiedź Morawieckiego. Nie spodobało się szczególnie to, że już w pierwszym wywiadzie nowego premiera pojawiło się odniesienie do Wołynia.

Warto przeczytać: Morawiecki: „Trzeba nazwać tych zbrodniarzy. To nie byli naziści, kosmici nie wiadomo skąd. To byli Niemcy” [WIDEO]

Podziel się