Szukaj

Premier Mateusz Morawiecki o wydarzeniach z marca 1968 roku. „Marzec '68 powinien być dla walczących Polaków powodem do dumy” [wideo]

08-03-2018 12:02
Mateusz Morawiecki Fot. TVP Info / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

W środę premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w debacie „Marzec '68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi” zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas niej wygłosił przemówienie, w trakcie którego podkreślił bohaterstwo Polaków walczących z komunistami w tamtym czasie.

Podzas swojego wystąpienie szef polskiego rządu wyraźnie podkreślił, że Marzec'68 powinien być dla Polaków walczących wówczas o wolność powodem do prawdziwej dumy:

Często dziś słyszymy, że Marzec '68 powinien być powodem do wstydu. Otóż ja uważam, że dla Polaków walczących o wolność powinien być powodem do dumy.

W dalszej części przemówienia premier Mateusz Morawiecki dokładnie wyjaśnił, dlaczego należy postrzegać te wydarzenia jak pozytywny moment w polskiej historii:

Koniecznie przeczytaj: Premier Mateusz Morawiecki przyznał specjalną rentę Tomaszowi Komendzie. „Nic nie wynagrodzi cierpień, jakich doznał, ale sprawiedliwe państwo musi pomóc”

Czytaj też: Mateusz Morawiecki rozwścieczył media oraz rząd w Izraelu. Zareagował nawet Benjamin Netanjahu: „Mówi jak zwyczajny negacjonista Holokaustu” [wideo]

Spróbuję tę tezę uzasadnić. Na wszystko co się działo w tamtym czasie należy patrzeć przez pryzmat sytuacji politycznej, społecznej i geopolitycznej w jakiej się znajdowaliśmy. Nasze państwo nie było niepodległe, suwerenne. Było państwem, które swoje kroki polityczne i działania społeczne uzależniało od innego mocarstwa. Od Moskwy, od Związku Radzieckiego. Nie może to nie być brane pod uwagę, bo będziemy analizowali zdarzenia niejako w próżni.

Podczas wystąpienie przyznał również, że wokół tych zdarzeń z przed 50 laty narosło wiele mitów i kłamstw: 

Część mitologii marca '68 jest piękna, słuszna i prawdziwa, część nieprawdziwa i niepiękna. A ta część niepiękna i prawdziwa nie ma nic wspólnego z wolnymi Polakami, z Polską, która pragnęła wolności i o tą wolność walczyła.

Poniżej całe wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego:

Warto przeczytać: Tomasz Lis pisze o fali narastającego antysemityzmu. Obecną sytuację w kraju porównuje do marca 1968 roku

Podziel się