Premier Mateusz Morawiecki o wydarzeniach z marca 1968 roku. „Marzec '68 powinien być dla walczących Polaków powodem do dumy” [wideo]
08-03-2018 12:02
W środę premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w debacie „Marzec '68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi” zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas niej wygłosił przemówienie, w trakcie którego podkreślił bohaterstwo Polaków walczących z komunistami w tamtym czasie.
Podzas swojego wystąpienie szef polskiego rządu wyraźnie podkreślił, że Marzec'68 powinien być dla Polaków walczących wówczas o wolność powodem do prawdziwej dumy:
Często dziś słyszymy, że Marzec '68 powinien być powodem do wstydu. Otóż ja uważam, że dla Polaków walczących o wolność powinien być powodem do dumy.
W dalszej części przemówienia premier Mateusz Morawiecki dokładnie wyjaśnił, dlaczego należy postrzegać te wydarzenia jak pozytywny moment w polskiej historii:
Koniecznie przeczytaj: Premier Mateusz Morawiecki przyznał specjalną rentę Tomaszowi Komendzie. „Nic nie wynagrodzi cierpień, jakich doznał, ale sprawiedliwe państwo musi pomóc”
Spróbuję tę tezę uzasadnić. Na wszystko co się działo w tamtym czasie należy patrzeć przez pryzmat sytuacji politycznej, społecznej i geopolitycznej w jakiej się znajdowaliśmy. Nasze państwo nie było niepodległe, suwerenne. Było państwem, które swoje kroki polityczne i działania społeczne uzależniało od innego mocarstwa. Od Moskwy, od Związku Radzieckiego. Nie może to nie być brane pod uwagę, bo będziemy analizowali zdarzenia niejako w próżni.
Podczas wystąpienie przyznał również, że wokół tych zdarzeń z przed 50 laty narosło wiele mitów i kłamstw:
Część mitologii marca '68 jest piękna, słuszna i prawdziwa, część nieprawdziwa i niepiękna. A ta część niepiękna i prawdziwa nie ma nic wspólnego z wolnymi Polakami, z Polską, która pragnęła wolności i o tą wolność walczyła.
Poniżej całe wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego:
Premier @MorawieckiM: nasi bracia i siostry żydowskiego pochodzenia nie byli obcy, tylko swoi - to byli nasi obywatele, u siebie w domu #wieszwięcej pic.twitter.com/pbmhJYRB9v
— TVP Info ???????? (@tvp_info) 7 marca 2018
Warto przeczytać: Tomasz Lis pisze o fali narastającego antysemityzmu. Obecną sytuację w kraju porównuje do marca 1968 roku