Szukaj

Mjr Pawełczak ps. „Morwa” odwiedza po 69 latach grób kolegi z AK. Wzruszające nagranie

01-11-2016 00:51
Mjr Pawełczak ps. „Morwa” odwiedza grób kolegi z AK Fot. GlosBohatera / Facebook
Podziel się

Major Marian Pawełczak ps. „Morwa” 69 lat później wciąż pamięta o kolegach z oddziału, którzy ginęli, walcząc o niepodległą Polskę. 93-letni żołnierz wziął udział w akcji „Zapal Światło Pamięci”, która jest inicjatywą Stowarzyszenia Głos Bohatera.

Marian Pawełczak, major Wojska Polskiego, który w konspiracji walczył pod ps. „Morwa”, urodził się 13 maja 1923 r. w Stasinie koło Lublina. Był żołnierzem patrolu „Grzechotnika” i „Ducha” oddziału Kedywu AK mjr „Zapory”. W 1944 r. przymusowo wcielony do Ludowego Wojska, z którego wkrótce uciekł. Walczył z Niemcami, potem z komunistami w oddziałach samoobrony AK „Zapory”. W 1951 r. „Morwa” został aresztowany - do 1954 r. przetrzymywano go we Wronkach, Opolu i Strzelcach Opolskich.

Koniecznie przeczytaj: Władysław Bartoszewski czy Żołnierze Wyklęci? Środowiska patriotyczne walczą z KOD-em o nazwę dla ronda w Pile

Czytaj też: 89-letni ubek skazany. Znęcał się nad żołnierzami AK

Członkowie Stowarzyszenia Głos Bohatera razem z ppłk. Marianem Pawełczakiem odwiedzili miejsce, w którym z rąk bezpieki zginał jego współtowarzysz broni z AK - ppor. Jan Szaliłow ps. „Renek”.

Wczoraj odbyliśmy sentymentalną podróż z ppłk. Marianem Pawełczakiem ps. Morwa, żołnierzem oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego Zapory. Odwiedziliśmy miejsca pamięci, groby poległych towarzyszy broni na Lubelszczyźnie, w tym miejsce śmierci ppor. Jana Szeliłowa ps.”Renek”, który zginął w potyczce z KBW 8 września 1947 roku – możemy przeczytać na Facebooku stowarzyszenia.

Organizatorzy akcji „Zapal Światło Pamięci” apelują, aby 1 listopada uczcić pamięć polskich żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju.

1 listopada przypada Wszystkich Świętych. Wraz z rodziną będziemy odwiedzać groby najbliższych. Nie zapomnijmy tego dnia o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Wielu z nich oddało życie za Ojczyznę i spoczywa w bezimiennych grobach. Zachęcamy, by w te szczególne święto, przy każdej mogile polskiego żołnierza zapłonęło „Światło Pamięci” - czytamy na stronie akcji.

Warto przeczytać: Film o „bandytach” z AK niedługo w białoruskich kinach

Podziel się