Szukaj

Ministerstwo Obrony Narodowej chce degradować komunistycznych wojskowych

07-06-2017 11:31
Wojciech Jaruzelski - wprowadzenie stanu wojennego
Podziel się

Projekt skierowanej właśnie do konsultacji ustawy ma dotyczyć oficerów i podoficerów, których postawa uwłaczała godności munduru. To próba symbolicznego rozliczenia epoki PRL.

Podstawą do degradacji byłaby służba w instytucjach wojskowych i formacjach państwa totalitarnego. Miała by dotyczyć osób, które w oparciu o tzw. ustawę dezubekizacyjną utraciły przywileje emerytalne, które – jak podano w uzasadnieniu - „swoją postawą dokonywały czynów uwłaczających godności posiadanego stopnia wojskowego i tym samym podważyły wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej”

Nowe regulacje pozwolą odbierać stopnie oficerskie i podoficerskie, także pośmiertnie.

Koniecznie przeczytaj: Rosja chce sankcji wobec Polski za burzenie komunistycznych pomników

Czytaj też: Wojciech Cejrowski oskarżony o szerzenie nienawiści wobec Ukraińców

Do 2004 roku polskie prawo przewidywało możliwość pozbawienia stopni wojskowych. Przepisy te zostały jednak usunięte przez rządzący wówczas Sojusz Lewicy Demokratycznej.

W ostatnim czasie podjęta została debata publiczna, której inicjatorzy postulują ukaranie degradacją wojskowych, najmocniej zaangażowanych w umacnianie systemu totalitarnego w Polsce. Najczęściej wymieniane są przy tej okazji nazwiska nieżyjących już generałów: Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Warto przeczytać: Wojciech Cejrowski ostro o aferze reprywatyzacyjnej [WIDEO]

Podziel się