Szukaj

„Film powyrzucany z internetu, skąd się tylko dało”. Przypomniano szokujący materiał o Geremku [wideo]

06-08-2018 11:30
Bronisław Geremek Fot. tvp / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Czy Bronisław Geremek namawiał komunistów do siłowego rozprawienia się z Solidarnością? „Nie można bardziej zdradzić własnego ruchu” - komentuje historyk Wojciech Sawicki, który przedstawia w materiale telewizyjnym wskazujące na to dokumenty.

Bronisław Geremek, urodzony jako Benjamin Lewertow w żydowskiej rodzinie Borucha i Szarcy Lewertowów, w latach 80. był doradcą „Solidarności” i bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Koniecznie przeczytaj: Bronisław Komorowski przysnął podczas spotkania klubów PO i Nowoczesnej. Internauci komentują [foto]

Czytaj też: Kobieta, która spoliczkowała Obywatelkę RP wyjaśnia swoje zachowanie: „Uznałam, że to jedyne rozwiązanie” [wideo]

W wyborach w 1991 r., 1993 r. i 1997 r. był wybierany jako poseł. W 1991 r. Lech Wałęsa nieformalnie powierzył mu sformowanie nowego rządu, jednak zakończyło się to niepowodzeniem.

Geremek był jednym z założycieli Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W 1997 r. mianowany ministrem spraw zagranicznych. W 2004 r. wybrany do Europalamentu. W 2007 r. odmówił złożenia oświadczenia lustracyjnego, tłumacząc, że zrobił to trzy lata wcześniej.

Zginął 13 lipca 2008 r. w wypadku samochodowym, który spowodował. Wjechał na przeciwległy pas i zderzył się z jadącym z naprzeciwka samochodem dostawczym. Pogrzeb miał charakter państwowy, a Geremek został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Warto przeczytać: „Mój tata uczył mnie obierać ziemniaki...” - internet kpi po wpisie Trzaskowskiego. Nawet wyborcy PO nie wierzą [foto]

Podziel się