Szukaj

Historyczny portal BBC wskazał najbardziej wpływową kobietę w historii. Została nią Maria Skłodowska-Curie

10-08-2018 22:58
Maria Skłodowska-Curie
Podziel się

Historyczny portal BBC opublikował ranking „100 kobiet, które zmieniły świat”. W tym zestawieniu znalazły się między innymi Matka Teresa z Kalkuty, księżna Diana, królowa Wiktoria, a nawet Maryja Dziewica. Co warto zaznaczyć, na pierwszym miejscu znalazła się Polka, Maria Skłodowska-Curie.

Ranking „100 kobiet, które zmieniły świat” miał wyróżnić te osoby, które swoim życiem odcisnęły największe piętno w historii świata. Kandydatki do tego zaszczytnego tytułu wskazało dziesięciu ekspertów. O ich ostatecznej kolejności w zestawieniu zadecydowali czytelnicy.

Pierwsze miejsce zajęła Polka, Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Została w ten sposób doceniona najpierw za odkrycie polonu, a później radu. To właśnie dzięki niej możliwe było rozpoczęcie badań nad nowymi metodami leczenia raka.

Koniecznie przeczytaj: Oburzająca kampania BBC z udziałem małych dzieci: „Koniec z chłopcami i dziewczynkami” [wideo]

Czytaj też: Niesamowita historia. Himalaista został uznany za zmarłego. Dzięki Polakowi udało się go uratować

Na drugim miejscu w rankingu znalazła się Amerykanka Rosa Parks. Kobieta ta stanowcza sprzeciwiła się segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych, a jej zachowanie doprowadziło do wywalczenia równouprawnienia.

Czytelnicy BBC trzecie miejsce przyznali Brytyjce, Emmeline Pankhurst, sufrażystce i założycielce Woman’s Social and Political Union oraz kobiecie walczącej o prawa wyborcze dla przedstawicielek płci pięknej.

Na dalszych miejscach znalazło się wiele znacznie bardziej popularnych kobiet,  m.in. Margaret Thatcher (miejsce 6), Jane Austen (miejsce 13), księżna Diana (miejsce 15), królowa Wiktoria (miejsce 17), Matka Teresa z Kalkuty (miejsce 20), Kleopatra (miejsce 24) oraz Maryja Dziewica (miejsce 12). Ostatnią z nich uznano za najsłynniejszą kobietę w historii.

Warto przeczytać: Scena, w którą trudno uwierzyć. Oto co zrobił imigrant z Afryki, gdy zobaczył posąg kobiety [wideo]

Podziel się