Szukaj

Kukiz’15 nie składa broni po przyjęciu polsko-ukraińskiej „wspólnej” deklaracji - publikuje spot „Dzień Hańby”

22-10-2016 22:56
Kukiz 15 - polsko-ukraińska deklaracja o pojednaniu Fot. Kukiz 15 / kukiz.army / screen
Podziel się

W czwartek Sejm przyjął kontrowersyjną uchwałę „Deklarację pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy” głosami większości parlamentarzystów. Sprzeciwiał się temu zwłaszcza ruch Kukiz’15, który wskazywał, że tekst uchwały zrównuje polskich patriotów z banderowcami.

Wielka koalicja PiS-PO-Nowoczesna-PSL poparła skandaliczną uchwałę nr 946, którą przepraszają Ukrainę za... nasz projekt o ludobójstwie na Wołyniu dokonanym przez OUN-UPA! Partiokracja właśnie pokazała co sądzi o prawdzie historycznej i wielu tysiącach zamordowanych Polaków podczas Rzezi Wołyńskiej. Powiedzieć, ze to skandal to powiedzieć mało. To po prostu hańba. Kukiz'15 bez względu na wszystko będzie walczył o zakaz propagowania banderyzmu oraz o politykę zagraniczną i historyczną opartą na prawdzie! - tak na Facebooku Kukiz’15 skomentowano przyjęcie uchwały.

Koniecznie przeczytaj: Ukraińcy nakręcą swój film o rzezi wołyńskiej. „Zakładnicy. Wołyń. Tragedia obu narodów”

Czytaj też: Gloryfikacja UPA i Bandery w polskiej szkole dla Ukraińców!

Paweł Kukiz jeszcze przed głosowaniem nad uchwałą w Sejmie mówił, że tekst deklaracji jest dla niego w kilku miejscach nie do przyjęcia. Poseł przytoczył ten kontrowersyjny fragment:

Pamiętamy walkę polskich i ukraińskich sił opozycji antykomunistycznej, która dała moralne podstawy dla przywrócenia niepodległości naszych państw.

Całą wypowiedź Pawła Kukiza można zobaczyć tutaj: „PiS chce przeprosić Ukrainę na nazwanie rzezi wołyńskiej ludobójstwem!”. Kukiz ostro atakuje nowy projekt uchwały.

Należy dodać, że największą organizacją antykomunistyczną walczącą o niepodległość Ukrainy w czasie II wojny światowej było UPA, które ponosi odpowiedzialność m.in. za przeprowadzenie ludobójstwa na Wołyniu.

Inny polityk ruchu Kukiz’15, Sylwester Chruszcz w wywiadzie dla Kresy.pl powiedział:

W świetle działań ukraińskich polityków, według których UPA była organizacją walczącą o niepodległość Ukrainy, można stwierdzić, że głosujący "za" w komisji uhonorowali tę organizację. Głosowałem przeciw tej deklaracji, gdyż zrównanie polskich patriotów i członków UPA jest absolutnie niedopuszczalne.

Warto też przypomnieć, że polska wersja „wspólnej deklaracji pojednania” różni się od tekstu przyjętego przez ukraińską Radę Najwyższą i jeszcze wyraźniej nawiązuje do UPA.

Pamiętamy walkę polskich i ukraińskich narodowych sił antykomunistycznego i antynazistowskiego ruchu oporu, jaka dała moralne podstawy dla przywrócenia niepodległości naszych państw – możemy przeczytać w ukraińskiej wersji uchwały. Więcej na ten temat tutaj: Polska i ukraińska wersja „wspólnej deklaracji pojednania” to dwa różniące się teksty!

Kukiz’15 w związku z przyjęciem uchwały w polskim Sejmie, postanowił opublikować poniższy spot:

Warto przeczytać: Szuchewycz krytycznie o deklaracji polsko-ukraińskiej: „napisali, że nasze zachodnie ziemie są polskie”

Podziel się