Szukaj

Paweł Kukiz: „Wśród Żołnierzy Wyklętych byli bandyci”

18-02-2017 18:04
Paweł Kukiz w Sejmie Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Lider Kukiz’15 twierdzi, że jeżeli domagamy się od Ukraińców zmiany ich podejścia do UPA, to najpierw należy „prześwietlić” naszych Żołnierzy Wyklętych, bo według polityka niektórzy z nich byli bandytami.

Jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA (a należy to zrobić jak najszybciej) to najpierw powinniśmy rzetelnie przyjrzeć się naszym Wyklętym. Oczywiście nie porównuję tych dwóch formacji bo potężna różnica polega na tym, ze ta pierwsza była z gruntu bandycka choć zdarzały się postaci prawe a u nas odwrotnie - pośród masy prawych Żołnierzy mieliśmy jednostki w postaci bandytów – twierdzi Paweł Kukiz.

Koniecznie przeczytaj: Kukiz zbulwersowany zachowaniem dyrektora biura poselskiego. „Wstrętne. Ukarałbym go znacznie surowiej. Do pudła!”

Czytaj też: Z Kukiz’15 odeszły dwie posłanki. Odejść miał również Rafał Wójcikowski

Polityk podkreśla, że nie można gloryfikować tych, którzy dokonywali zbrodni na ludności cywilnej.

Nie ulega wątpliwości, że ogromna większość Wyklętych była Bohaterami ale nie wolno gloryfikować tych, którzy pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” dokonywali zbrodni na ludności cywilnej. A takie postaci jak „Bury" czy „Ogień” są - mówiąc bardzo delikatnie - kontrowersyjne. Bóg jest Miłością a ten, który „w imię Ojczyzny” zionie nienawiścią tak, że morduje bezbronnych cywili (a szczególnie kobiety i dzieci) nie ma prawa odwoływać się do Honoru – dodaje lider Kukiz’15.

W podobnym tonie polityk wypowiadał się rok temu. Zaapelował wtedy do IPN o zweryfikowanie działań podejmowanych przez niektórych Wyklętych.

Warto przeczytać: Paweł Rabiej rezygnuje ze stanowiska rzecznika Nowoczesnej. Ryszard Petru wyjaśnił mu, kim byli naziści

Podziel się