Szukaj

Komendant Milicji Obywatelskiej skazany na karę bezwzględnego więzienia za komunistyczne zbrodnie

21-10-2016 23:30
Tarcze używane przez Milicję Obywatelską Fot. Wojciech Pędzich / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Sylwester R. został uznany przez sąd za winnego popełnienia 55 zbrodni komunistycznych, które zakwalifikowano jako zbrodnie przeciw ludzkości. Mężczyzna w czasach PRL-u był komendantem Milicji Obywatelskiej w Białymstoku i wydawał nieprawomocne decyzje o internowaniu działaczy opozycji.

W czasie odbywającej się 18 października rozprawy okręgowy sąd w Białymstoku orzekł o winie Sylwestra R. oraz ogłosił karę w postaci 1 roku i 6 miesięcy bezwzględnego więzienia. Były komendant MO został skazany za bezprawne internowania opozycjonistów w czasie stanu wojennego.

83-letni były funkcjonariusz MO w grudniu 1981 r., kiedy nie obowiązywał jeszcze dekret o stanie wojennym, podpisał decyzje o pozbawieniu wolności 56 działaczy opozycji związanych z NSZZ „Solidarność”. Sąd I instancji uznał to za zbrodnie komunistyczne, będące jednocześnie zbrodniami przeciw ludzkości, które nie ulegają przedawnieniu i w przypadku których nie może być mowy o uniewinnieniu.

Koniecznie przeczytaj: 89-letni ubek skazany. Znęcał się nad żołnierzami AK

Czytaj też: Amerykanie będą sadzeni w Hadze za zbrodnie wojenne w Afganistanie?

Sędzia Dariusz Niezabitowski uzasadniając wyrok sądu II instancji, stwierdził, że sąd nie oceniał sprawy w kontekście historycznym czy moralnym, a jedynie badał prawomocność decyzji wydawanych przez oskarżonego.

Sąd okręgowy w niewielkim stopniu uwzględnił apelację obrońcy Sylwestra R. od wyroku sądu I instancji, który skazał byłego komendanta MO na 2 lata więzienia. Pozostałe apelacje zostały odrzucone. IPN chciał podania wyroku do wiadomości publicznej, a pokrzywdzeni domagali się zadośćuczynienia finansowego, degradacji skazanego do stopnia szeregowego i zaostrzenia kary do 3 lat więzienia. Wydany wyrok jest prawomocny.

Warto przeczytać: Współpracownik Mariusza Kamińskiego skazany za „nieobyczajne zachowanie”

Podziel się