Szukaj

Kolejna skandaliczna i kłamliwa wypowiedź Jana Tomasza Grossa. „W czasie wojny Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców”

09-03-2018 11:18
Jan Tomasz Gross Fot. Ula Vogel / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Znany i kontrowersyjny socjolog Jan Tomasz Gross udzielił niedawno wywiadu „Gazecie Wyborczej”. Jak można się było spodziewać, znów wystosował fałszywe oskarżenia wobec Polaków. Tym razem stwierdził, że polski naród aktywnie uczestniczył w Holokauście już od samego początku II wojny światowej i zamordował podczas okupacji znacznie więcej Żydów niż Niemców.

Podczas wywiadu Jan Tomasz Gross stwierdził m.in., że obecne władze polskie wykorzystują antysemityzm do mobilizowania swojego prawicowego elektoratu: 

Chcą zlikwidować instytucje demokracji liberalnej i wprowadzić autorytaryzm za zasłoną różnych instytucjonalnych fasad, zaś antysemityzm częściowo służy im do tego, by mobilizować publiczność stojącą po prawej stronie spektrum światopoglądowego w Polsce

Koniecznie przeczytaj: Burza po słowach szefa MSZ: „W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera.(...) Gross jest naukowcem, ustawa o IPN go nie dotyczy”

Czytaj też: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

W dalszej części rozmowy socjolog kłamliwe wspomniał o udziale narodu polskiego w zbrodniach Holokaustu. Jak powiedział, Polacy uczestniczyli w eksterminacji Żydów już od samego początku II wojny światowej:  

Udział Polaków w mordowaniu Żydów w czasie Zagłady zaczyna się od samego początku procesu zabijania Żydów, czyli od napaści Hitlera na Związek Radziecki. Wtedy ma miejsce pierwsza fala zbrodni, czyli na przykład mord w Jedwabnem, o którym pisałem i który jest jednym z wielu epizodów, gdy miejscowa ludność morduje swoich żydowskich sąsiadów. Później, w okresie likwidacji gett, rozmaite formacje pomagają Niemcom, a najważniejsza pod tym względem jest policja granatowa. Gdy studiuje się materiały historyczne dotyczące tych dramatycznych momentów, okazuje się, że w czasie tych akcji bardzo wielu Żydów zostało zamordowanych na miejscu. To nie jest tak, że to tylko sprawa wsadzenia ich do pociągów, którymi są dowożeni do obozów zagłady.

Podczas wywiadu Jan Tomasz Gross dodał również, że naród polski zamordował w tym czasie znacznie więcej Żydów niż Niemców: 

Żadnych wątpliwości. Jeśli chodzi o liczbę Niemców zabitych w Polsce w czasie okupacji, włączając w to kampanię wrześniową, nie wykracza ona poza 25 tys. ofiar. Liczba Żydów, którzy zostali zabici lub też wydani na śmierć przez Polaków, jest wielokrotnie wyższa.

W trakcie rozmowy socjolog skrytykował autora nowelizacji o IPN, wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, który jego zdaniem osiągnął odwrotny skutek od zamierzonego. Jak stwierdził, wynikło to z jego niekompetencji: 

Działania pana ministra Patryka Jakiego odniosły skutek przeciwny do zamierzonego. Swoją drogą trudno się było spodziewać, że następstwa przyjęcia ustawy o IPN będą pozytywne, jeśli rząd zleca wprowadzenie takiego prawa osobie, która zupełnie nie zna się na tej problematyce.

 

Warto przeczytać: „Jan Gross boi się przyjechać do Polski, jest jak za komuny” – były ambasador Izraela sugeruje Polsce, co ta mogłaby zrobić w celu poprawy stosunków z Żydami

Podziel się