Szukaj

Absurdalna wypowiedź prezydenta Poznania. Podczas swojej konferencji prasowej w Jerozolimie zaprezentował nową wersję historii o II wojnie światowej

16-02-2018 10:17
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, PO Fot. Platforma Obywatelska RP / wikimedia.org / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Jak poinformował Głos Wielkopolski, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który przebywa obecnie 32. Konferencji Prezydentów Miast w Jerozolimie, w swojej odpowiedzi udzielonej podczas konferencji prasowej najpierw skrytykował nowelizację ustawy o IPN, a następnie pokusił się o niezwykle absurdalne stwierdzenie.

Podczas wspmnianego spotkania z dziennikarzami prezydent Jacek Jaśkowiak na prośbę dziennikarza „The Jerusalem Post” skomentował przyjęcie przez polskie władze nowelizacji ustawy o IPN. W swojej wypowiedzi przyznał, że jest ona dość trudna do zaakceptowania, ponieważ wprowadza możliwość karania grzywną lub więzienie za przypisywanie wbrew faktom państwu polskiemu oraz narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie wojenne. To zaś, jego zdaniem, nie jest dobry sposób, by uczciwie zmierzyć się z trudną historią.

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

W trakcie swojej wypowiedzi prezydent Poznania stwierdził, iż wprowadzanie takich kontorwersyjnych przepisów prawnych z pewnością negatywnie wpłynie na relacje np. z Izraelem czy Stanami Zjednoczonymi, które od 27 lat były konskwetnie rozwijane:

W ciągu ostatnich 27 lat zrobiliśmy wiele, aby nasze relacje [międzynarodowe] były lepsze, ale w ciągu ostatnich dwóch lat się pogorszyły.

Podczas swojego komentarza Jacek Jaśkowiak pokusił się również o niezwykle absurdalne stwierdzenie. Powiedział bowiem, że podczas II wojny światowej zginęło około 4-5 polskich obywateli z czego 90% nich stanowili Żydzi: 

W szkole uczono mnie, że podczas II wojny światowej straciliśmy 4-5 milionów obywateli, nikt jednak nie mówił, że 90% z nich to byli Żydzi. Teraz odkrywamy historię dzięki nowym książkom i filmom, dowiadujemy się, że Polacy byli nie tylko bohaterami. Niektórzy pomagali nazistom.

Jak później poinformował Głos Wielkopolski, prezydent Poznania skontaktował się z ich redakcją, by wytłumaczyć się ze swoich słów. Przyznał, że w jego komentarzu dla izraelskiego dziennika pojawiła się po prostu nieścisłość, gdyż miał na myśl to, że Żydzi stanowili 90% ofiar obozów zagłady, nie zaś wszystkich polskich ofiar II wojny światowej. 

Warto przeczytać: Prezydent Ukrainy ostro krytykuje nowelizację ustawy o IPN. Tymczasem we Lwowie zezwolono na wieszanie... banderowskich flag [FOTO]

Podziel się