Szukaj

Jan Olszewski o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim. „Byłem młody, nie bałem się, że zginę”

01-08-2018 14:22
Jan Olszewski Fot. Telewizja Republika / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Z okazji kolejnej 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego były premier Jan Olszewski w wywiadzie dla „Super Expressu” opowiedział o swoim udziale w walkach stolicy. Jak przyznał, wśród powstańców, u boku których walczył, panowało przekonanie, że ten zryw zakończy się zwycięstwem.

W trakcie wywiadu były polityk wspomniał, że wybuch Powstania Warszawskiego przeżył na Pradze i Bródnie:

Wybuch Powstania przeżyłem na stołecznej Pradze i na Bródnie. To był dzień, w którym od rana wszyscy wiedzieli, że po południu coś się wydarzy, coś się stanie, dlatego byliśmy mobilizowani.

Podczas rozmowy Jan Olszewski przyznał, że duża nadzieja i niesamowita chęć zwycięstwa sprawiły, że myślał, iż może zginąć w walkach:  

Koniecznie przeczytaj: Dramatyczne wspomnienia z rzezi wołyńskiej. „Zabijano siekierami i młotkami, strzelano do tych, którzy uciekali”

Czytaj też: Tak wyglądała godzina „W”. Polacy oddali hołd Powstańcom Warszawskim [foto+wideo]

Nie bałem się śmierci. Byłem młody, nie bałem się, że zginę. Było wiadomo, że za chwilę zaczynamy powstanie i była ogromna nadzieja w nas, we mnie, że musi być tylko zwycięstwo.

Były premier opowiedział również o początkach Powstania. Okazuje się, że już w pierwszym dniu walk wraz z innymi powstańcami odbił jedną ze szkół z rąk Niemców:

Strzelanina trwała u nas na Bródnie jakieś pół godziny. Nie była to, o ile pamiętam, aż tak silna załoga niemieckich żołnierzy, od których odbiliśmy tego dnia szkołę. Zwyciężyliśmy ich. Ci Niemcy uciekli.

W trakcie rozmowy Jan Olszewski przyznał, że powstanie było nieuniknione, lecz jego zdaniem wybuchło ono w złym momencie:

Powstanie było finałem tego, co działo się w stolicy, w całej Polsce, pod okupacją hitlerowską. Było nieuniknione. Ale moment wybuchu był nie najlepszy.

Warto przeczytać: Amerykańscy żołnierze upamiętnili powstańców warszawskich. Oddali hołd bohaterom przy Pomniku Małego Powstańca [foto]

Podziel się