Szukaj

Jak Żydzi traktowali Polaków znajdujących się wraz nimi pod okupacją sowiecką? Żydowskie świadectwa z tamtych lat ujawniają bolesną prawdę

23-02-2018 18:09
Żydzi w Polsce podczas II wojny światowej Fot. podlipowski7 / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Obecnie, gdy wciąż toczy się gorąca dyskusja na temat historii relacji polsko-żydowskich, najczęściej wspomina się o mniejszych lub większych zbrodniach rzekomo popełnianych przez Polaków. Tymczasem niewiele mówi się o tym, jak niektórzy przedstawiciele ówczesnych środowisk żydowskich traktowali swoich polskich sąsiadów. Relacja Jana Karskiego i świadectwa niektórych Żydów mieszkających na terenach znajdujących się pod okupacją sowiecką dosadnie ukazują prawdę o ich postępowaniu.

W lutym 1940 r., na potrzeby kierownictwa podziemia, Jan Karski sporządził raport, który zatytułował „Zagadnienie żydowskie w Polsce pod okupacjami”. W jego części odnoszącej się do ziem II Rzeczypospolitej znajdujących od jesieni 1939 roku pod okupacją sowiecką pisał m.in. o niezwykle przyjaznym stosunku Żydów do komunizmu, ich politycznych awansach, a także rosnącej z tego powodu pogardy wobec Polaków. (Więcej:TUTAJ)

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

O ile Jan Karski bardziej skupił swoją uwagę na kwestii stosunku Żydów do ideologii komunistycznej, o tyle niektórzy mieszkańcy tamtych terenów, m.in. ci pochodzenia żydowskiego w swoich relacjach uwiecznili bolesną prawdę o zachowaniach ich współwyznawców wobec Polaków. Taką właśnie relację pewnej Żydówki z Grodna zapisał Emanuel Ringelblum. Czytamy w niej m.in.:

Należy zaznaczyć, że w dużym stopniu nienawiść Polaków wywołali sami Żydzi, bowiem z chwilą wkroczenia wojsk rosyjskich odnieśli się oni do Polaków lekceważąco i często ich poniżali. Przybycie bolszewików przyjęli Żydzi z wielką radością. Odtąd czuli się dumni i bezpieczni, uważali się niemal za panów sytuacji, zaś Polaków traktowali z góry i arogancko, dawali im często odczuć ich niemoc i naigrawali się z niej.

Z kolei w innym świadectwie sporządzonym przez Żydówkę z Lwowa możemy także przeczytać:

Jeśli chodzi o Żydów, to ci odgrywali się na Polakach w sposób częstokroć bardzo ohydny; wyrażenie „To już nie są wasze czasy” bywało nie tylko zbyt często używane, ale przeważnie nadużywane. Pewnego razu sama byłam świadkiem, jak w przepełnionym wagonie kolejowym stojący Żyd zwrócił uwagę do siedzącego Polaka z pretensją, że nie ustępuje mu miejsca. Gdy Polak odpowiedział, iż nie widzi powodu, dla którego miałby to czynić, został obrzucony całą lawina inwektyw i obelg, wśród których jak refren powtarzało się „Co pan myślisz, że to są dawne czasy?”.

Pomimo, iż w przytoczonych relacjach nie ma mowy o zadawaniu fizycznego bólu czy też zabijaniu, to jednak warto zwrócić uwagę na fakt poniżania i prowokowania Polaków, którzy byli bezsilni wobec takich zachowań, ponieważ nawet słowne obelgi wobec Żydów mogły zakończyć się karą pozbawienia wolności z powodu szerzenia nienawiści narodowościowej.

Warto przeczytać: Marek Jakubiak trafił w sendo? W ciągu kilku minut wyjaśnił, na czym polega polsko-izraelski spór o nowelizację ustawy o IPN [wideo]

Podziel się