Szukaj

Żydowski historyk zwraca Order Zasługi RP od Komorowskiego: „Polski rząd chce ukryć wiele morderczych aktów wobec Żydów i grabieży mienia przez Polaków”

31-01-2018 21:35
Israel Gal Fot. Israel Gal / wikimedia.com / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadzająca m.in. możliwość karania za używanie sformułowania „polskie obozy śmierci” wywołała duże oburzenie wśród wielu izraelskich polityków. Okazuje się, że również i ludzie nauki pochodzący z tego kraju są przeciwni wprowadzeniu tych przepisów prawnych. Znany historyk Israel Gal ogłosił właśnie, że zamierza zwrócić Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, którym został uhonorowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W 2012 roku izraelski historyk został odznaczony za wkład w promowanie pamięci i zwiększanie świadomości o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W wywiadzie udzielonym portalowi ynetnews.com w kontrowersyjnych słowach wyjaśnił, dlaczego zdecydował się na taki krok:

To hipokryzja i wypaczenie historii, i jest to coś, z czym nie mogę się zgodzić. To demoniczne ustawodawstwo, próbujące umniejszyć rolę Polski w nazistowskiej zbrodni. Nowy rząd w Polsce działa w sposób niemal całkowicie przeciwny do rządu w 2012 r., który był o wiele bardziej liberalny. Chce ukryć wiele morderczych aktów wobec Żydów i grabieży mienia przez Polaków.

Koniecznie przeczytaj: Izraelski minister dolewa oliwy do ognia: „Polski rząd odwołał moją wizytę, bo wspomniałem o zbrodniach jego ludu. Jestem zaszczycony”

Czytaj też: Znany izraelski historyk zdradził, czego boją się Żydzi. Jeżeli do tego dojdzie, jego rodacy zostaną uznani za zbrodniarzy

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony 16 października 1992 roku. Od tego momentu przyznawany jest obcokrajowcom i obywatelom polskim mieszkającym za granicami kraju, którzy poprzez swoją działalność wnoszą niezwykły wkład we międzynarodową współpracę łączącą Polskę oraz inne państwa.

Warto przeczytać: Dziennikarz powątpiewał, czy powinno się walczyć z określeniem „polskie obozy”. Dostał miażdżącą odpowiedź [FOTO]

Podziel się