Szukaj

Czy w Izraelu jeszcze pamiętają o tej pani? Bohaterska Polka uratowała podczas II wojny światowej dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci [WIDEO]

03-02-2018 19:51
Irena Sendlerowa Fot. Kubik/Jake / Wikimedia/Flickr / CC BY 2.0
Podziel się

Odkąd pomiędzy Polską a Izraelem doszło do poważnego sporu, w tamtejszym mediach mówi się coraz gorzej o Polakach. Nawet niektórzy polscy politycy uporczywie przekonują, że nasi rodacy mordowali Żydów. W tych okolicznościach warto przypomnieć o Irenie Sendlerowej.

Nasza rodaczka niebezpodstawnie otrzymała najwyższe izraelskie odznaczenie - Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Irena Sendlerowa współtworzyła sieć ludzi i organizacji. Celem była ratowanie żydowskich dzieci, nawet wtedy, gdy ryzykowano własnym życiem.

Kobieta podjęła się próby uratowania aż dwóch i pół tysiąca dzieci. Nie wszystkie przeżyły jednak drugą wojnę światową. Po jakimś czasie Sendlerową złapało Gestapo. Została uwolniona przez „Żegotę” i dalej kontynuowała swoją walkę z niemieckim okupantem.

Koniecznie przeczytaj: Dlaczego Żydzi są święcie przekonani, że w czasie II wojny światowej ich rodziny mordowali Polacy? Wyjaśnienie jest bardziej prozaiczne niż się powszechnie wydaje

Czytaj też: Ten spot ma przypominać światu, że to Polacy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. „Nadal stoimy po stronie prawdy” [WIDEO]

Była osobą skromna, nie przechwalała się tym, co robiła. Dobrze wiedziała, że ryzykuje własnym życiem. Warto jednak przypomnieć jedną jej wypowiedź:

Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.

Teraz, gdy zagraniczne media starają się umniejszać zasługi Polaków z okresu II wojny światowej, tym bardziej warto pamiętać o naszych rodakach, którzy nawet w obliczu groźby śmierci potrafili zdobyć się na bohaterskie czyny. A przy tym dalej pozostawali zwykłymi, pogodnymi i skromnymi ludźmi.

 

Warto przeczytać: To nagranie ma pokazać całemu światu prawdę. Bez manipulacji, bez przekłamań – autentyczne kadry i rzetelne dane odnośnie II wojny światowej [wideo]

Podziel się