Czy w Izraelu jeszcze pamiętają o tej pani? Bohaterska Polka uratowała podczas II wojny światowej dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci [WIDEO]
03-02-2018 19:51
Odkąd pomiędzy Polską a Izraelem doszło do poważnego sporu, w tamtejszym mediach mówi się coraz gorzej o Polakach. Nawet niektórzy polscy politycy uporczywie przekonują, że nasi rodacy mordowali Żydów. W tych okolicznościach warto przypomnieć o Irenie Sendlerowej.
Nasza rodaczka niebezpodstawnie otrzymała najwyższe izraelskie odznaczenie - Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Irena Sendlerowa współtworzyła sieć ludzi i organizacji. Celem była ratowanie żydowskich dzieci, nawet wtedy, gdy ryzykowano własnym życiem.
Kobieta podjęła się próby uratowania aż dwóch i pół tysiąca dzieci. Nie wszystkie przeżyły jednak drugą wojnę światową. Po jakimś czasie Sendlerową złapało Gestapo. Została uwolniona przez „Żegotę” i dalej kontynuowała swoją walkę z niemieckim okupantem.
Koniecznie przeczytaj: Dlaczego Żydzi są święcie przekonani, że w czasie II wojny światowej ich rodziny mordowali Polacy? Wyjaśnienie jest bardziej prozaiczne niż się powszechnie wydaje
Była osobą skromna, nie przechwalała się tym, co robiła. Dobrze wiedziała, że ryzykuje własnym życiem. Warto jednak przypomnieć jedną jej wypowiedź:
Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.
Teraz, gdy zagraniczne media starają się umniejszać zasługi Polaków z okresu II wojny światowej, tym bardziej warto pamiętać o naszych rodakach, którzy nawet w obliczu groźby śmierci potrafili zdobyć się na bohaterskie czyny. A przy tym dalej pozostawali zwykłymi, pogodnymi i skromnymi ludźmi.
Irena Sendlerowa. Zawsze powtarzała "Czyniłam ludzką powinność"
— Pani Renatka ???????? ???? (@nazimno_) 3 lutego 2018
Cześć Twojej Pamięci!#GermanDeathCamps pic.twitter.com/ObLxxquM3X
Warto przeczytać: To nagranie ma pokazać całemu światu prawdę. Bez manipulacji, bez przekłamań – autentyczne kadry i rzetelne dane odnośnie II wojny światowej [wideo]