Szukaj

IPN ustala tożsamość ofiar mordu z lat 40. i 50. w Białymstoku oraz Bielsku Podlaskim. Zbrodni dokonywali Niemcy, Sowieci i funkcjonariusze UB

26-09-2016 20:17
Zespół klasztorny karmelitów w Bielsku Podlaskim Fot. jdx / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Do końca tygodnia mają zakończyć się prace ekshumacyjne w klasztorze w Bielsku Podlaskim (miejsce zbrodni dokonywanych przez Urząd Bezpieczeństwa) oraz na cmentarzu wojennym w Białymstoku – tutaj zostały przeniesione ekshumowane ciała ofiar z aresztu śledczego przy ul. Kopernika.

Prace archeologiczne w Bielsku Podlaskim rozpoczęły się w poniedziałek 19 września na dziedzińcu dawnej siedziby UB. Ich celem jest ustalenie, czy znajdują się tam ciała ofiar z latach 1944-56. Instytut Pamięci Narodowej od kilku lat prowadzi śledztwo związane ze zbrodniami, jakie popełniali w tym czasie funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Siedziba UB mieściła się w budynku po byłym klasztorze karmelitów. Przeprowadzano tam brutalne przesłuchania więźniów – głównie aresztowanych działaczy niepodległościowych. Ofiary umierali wskutek pobić i stosowanych tortur.

Koniecznie przeczytaj: Korwin-Mikke: III wojna światowa jeszcze w tym roku

Czytaj też: 77. rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystości na Westerplatte

Prace na cmentarzu wojskowym w Białymstoku rozpoczęły się dzisiaj (26.09). IPN chce ustalić tożsamość 36 osób zamordowanych w białostockim areszcie śledczym przez nazistów w czasie II wojny światowej. Szczątki ofiar pochowano na cmentarzu wojskowym w 1944 r., uznając wtedy, że są to ciała osób rozstrzelanych przez Niemców w czasie egzekucji w listopadzie 1942 r. Jak się okazało kilka miesięcy temu, niesłusznie - w wyniku ekshumacji przeprowadzonych w latach 2014-2015 r. odnaleziono miejsce ze szczątkami ofiar egzekucji dokonanej przez funkcjonariuszy III Rzeszy w 1942 r.

Na terenie białostockiego aresztu śledczego odkryto łącznie szczątki 385 osób (także kobiet i dzieci). Ustalono, że w większości są to ofiary zbrodni z czasów niemieckiej okupacji.

Warto przeczytać: Muzeum II Wojny Światowej zostanie połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obecny dyrektor MIIWŚ protestuje

Podziel się