Szukaj

IPN przygotował okolicznościowy film upamiętniający Marzec '68. W spocie ukazano prawdziwy dramat tamtych wydarzeń [wideo]

07-03-2018 20:32
IPN opublikował spot z okazji rocznicy Marca 1968 roku Fot. IPNtvPL / YouTube / screen Twitter
Podziel się

W środę w warszawskim Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbyła się konferencja z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz innych ekspertów. Uczestnikom spotkania zaprezentowano m.in najnowszy spot poświęcony 50. rocznicy Marca '68.

Instytut Pamięci Narodowej w opublikowanym materiale filmowym zawarł najważniejsze informacje dotyczące genezy, przebiegu i konsekwencji tamtych wydarzeń. 

Na początku filmu narrator przypomina widzom, dlaczego w tamtym okresie tak bardzo nasiliły się antysemickie nastroje:  

Wskutek wojny izraelsko-arabskiej uzależnione od Moskwy władze PRL rozpoczęły antysemicką kampanię propagandową.

W spocie nie zabrakło również informacji na temat bohaterskich postaw Polaków ponoszących konsekwencje za swoją walkę z komunistycznym systemem: 

Koniecznie przeczytaj: Instytut Pamięci Narodowej dokonał sensacyjnego odkrycia. Odnaleziono kilkanaście tysięcy teczek agentów kontrwywiadu wojskowego

Czytaj też: Premier Mateusz Morawiecki o wydarzeniach z marca 1968 roku. „Marzec '68 powinien być dla walczących Polaków powodem do dumy” [wideo]

W marcu 1968 roku w wielu miastach polski doszło wystąpień młodzieży i zajść ulicznych. Zatrzymania, aresztowania, procesy sądowe, relegowania z uczelni, powoływanie do wojska, wyrzucanie z pracy.

W filmie narrator wyjaśnia również, dlaczego władze komunistyczne starały się wówczas wzbudzać w polskim narodzie nienawiść wobec przedstawicieli narodu żydowskiego:  

Antysemityzm ukryty pod nazwą antysyjonizmu stał się dla partii komunistycznej jednym z narzędzi walki z wolnościowymi dążeniami Polaków.

Poniżej spot wydany przez Instytut Pamięci Narodowej:

Warto przeczytać: Tomasz Lis pisze o fali narastającego antysemityzmu. Obecną sytuację w kraju porównuje do marca 1968 roku

Podziel się