Szukaj

Instytut Pamięci Narodowej dokonał sensacyjnego odkrycia. Odnaleziono kilkanaście tysięcy teczek agentów kontrwywiadu wojskowego

08-03-2018 16:44
Akta Instytutu Pamięci Narodowej Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0 PL
Podziel się

Jak poinformował PAP, podczas niedawnych prac porządkowych archiwiści IPN odkryli 12 tys. zmikrofilmowanych teczek personalnych tajnych współpracowników kontrwywiadu wojskowego z lat 1943-74. Zdaniem pracowników tej instytucji to przełomowe znalezisko, które pozwoli uzupełnienie brakujących informacji o działalności komunistycznych służb w początkowym okresie PRL-u.

W trakcie wywiadu udzielonego Polskiej Agencji Prasowej wicedyrektor Archiwum IPN Mariusz Kwaśniak stanowczo podkreślił, że odkrycie archiwistów IPN-u jest niezwykle ważne ponieważ daje możliwość uzupełnienia brakujących informacji na temat działalności polskiego kontrwywiadu w początkowym okresie PRL-u:  

To wyjątkowe odkrycie dla każdego, kto interesuje się historią wojskowych służb z okresu tzw. Polski Ludowej. Daje nam niemalże kompletną wiedzę dotyczącą pierwszego 30-lecia działalności agentury GZI i WSW, która do tej pory była fragmentaryczna. Do tej pory badacze sądzili, że większość dokumentów dotyczących agentury kontrwywiadu wojskowego, przede wszystkim Głównego Zarządu Informacji, zostało bezpowrotnie zniszczonych. Nikt nie przypuszczał, że zostały one zmikrofilmowane, dzięki czemu mamy teraz zbiór aż 12 tysięcy teczek personalnych tajnych współpracowników. Tylko 800 z nich mamy w formie papierowej, czyli ponad 11 tys. jest całkowicie nowych, które od 1990 roku nie widziały światła dziennego.

Koniecznie przeczytaj: Polski ośrodek badawczy otrzymał dostęp do odtajnionych materiałów o Holocauście. „Dokumenty potwierdzają niesamowitą bierność aliantów” [FOTO]

Czytaj też: Powtórka z historii? Były oficer GRU został otruty w Wielkiej Brytanii. Podejrzewani są Rosjanie. Śledztwo przejął brytyjski kontrwywiad [wideo]

Podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową, kierownik prac prowadzonych przez Sekcje Przechowywania Zasobu Archiwalnego w Archiwum IPN Łukasz Baranowicz ujawnił jakiego rodzaju dokumenty odnaleziono w nowo odkrytych teczkach: 

W każdej z tych teczek są najważniejsze dokumenty dotyczące agentów, informatorów, tajnych współpracowników, nieoficjalnych pracowników oraz tajnych lokali kontaktowych i mieszkań. To między innymi ich zobowiązania do współpracy, charakterystyki, wnioski o zezwolenie na przeprowadzenie werbunku i raporty o jego dokonaniu, ankiety personalne oraz życiorysy, czyli wszystko to, co wskazuje na współpracę z daną służbą.

Jak poinformował PAP, archiwiści IPN-u natrafili na nieznane dotychczas mikrofilmy w trackie niedawnego porządkowania i opracowywania dokumentacji audiowizualnej.  Podczas prowadzonych prac otworzyli zalakowane pudła i okazało się, że znajdują się w nich aż 281 szpule mikrofilmów (każdy został wykonany w 3 egz. - 1 negatyw i 2 pozytywy, łącznie 843 szpule), które wykonano w latach 1966-1974 w laboratorium operacyjno-kryminalistycznym Szefostwa Wojskowej Służby Wewnętrznej.

Warto przeczytać: IPN przygotował okolicznościowy film upamiętniający Marzec '68. W spocie ukazano prawdziwy dramat tamtych wydarzeń [wideo]

Podziel się