Szukaj

Jarosław Gugała uważa, że Polsce reparacje się nie należą: „Otrzymaliśmy już Gdańsk, Wrocław i inne miasta”. Miażdżąca odpowiedź historyka

16-03-2018 14:00
Jarosław Gugała Fot. Fundacja Dobrego Odbioru / YouTube / screen YouTube
Podziel się

W trakcie porannej audycji na antenie RDC, dziennikarz Polsatu Jarosław Gugała skomentował starania polskiego w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Jak przyznał, nasz kraj otrzymał już odszkodowanie w postaci zachodnich i północnych ziem, które przyznano nam po okupacji. Jego kontrowersyjną wypowiedź mocno skomentował prof. Stanisław Żerko.

Podczas audycji Jarosław Gugała komentując doniesienia medialne o wizycie kanclerz Angeli Merkel w Polsce, powiedział, że to właśnie nie Węgry, ale Niemcy są naszym głównym partnerem: 

To nasz główny partner gospodarczo, ale i politycznie. Można się tylko cieszyć, że Niemcy chcą, żeby ta Polska była i pozostawała tym najważniejszym partnerem. Łączą nas z Niemcami bardzo dobre stosunki. Polacy generalnie lubią Niemców wbrew obecnej retoryce rząd.

Koniecznie przeczytaj: Olejnik, Gugała, Miszczak, Jaruzelska, Rubik… Znani dziennikarze i celebryci kupili mieszkania w zreprywatyzowanych kamienicach [wideo]

Czytaj też: Ta wypowiedź Joanny Scheuring-Wielgus to prawdziwy hit. „Proszę mi nie wciskać dziecka z kąpielą do brzucha!” [wideo]

W dalszej części wypowiedzi dziennikarz Polsatu pokusił się o stwierdzenie, że sprawa reparacji wojennych jest zamknięta, ponieważ nasz kraj otrzymał już należne odszkodowanie: 

Jeśli chodzi o reparacje, to jest to narracja na użytek wewnętrzny. Przypomnę, że niemieckie reparacje polegały na oddaniu nam 100 tys. kilometrów kwadratowych ziemi i oddaniu nam takich miast jak Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Koszalin, Zielona Góra i innych. W związku z powyższym, mówienie o jeszcze innych reparacjach ze strony Niemiec, chociaż sprawa jest już od dawna zamknięta, może być tylko czymś na użytek wewnętrzny, bo może są jacyś ludzie, którzy chcą się postawić Niemcom i będą głosować na taką partię, która chce się postawić. 

Słowa Jarosława Gugały skomentował na Twitterze prof. Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego. W swoim wpisie przypomniał, że Ziemie Zachodnie i Północne Polska, o któych wspominał dziennikarz Polsatu, nasz kraj otrzymał na mocy decyzji Wielkiej Trójki. Jak zaznaczył, stanowiły one rekompensatę za przyłączenie do ZSRR wschodnich województw, dlatego też reparacje wojenne należy traktować, jako zupełnie inną sprawę: 

Ziemie Zach i Półn. Polska otrzymała decyzją W. Trójki (wstępnie Teheran 1943, a sam przebieg wytyczono w Poczdamie 1945) jako rekompensata za przyłączone do ZSRR wschodnie województwa II RP. Reparacje dla Polski od Niemiec to jest zupełnie osobna sprawa.

Warto przeczytać: Ta informacja nie spodoba się niemieckim władzom. Polscy eksperci oszacowali wysokość reperacji wojennych. Chodzi o ogromne pieniądze [wideo+foto]

Podziel się